New
Grade A Certified
Tested & Inspected
Secure Packaging
BE QUIETSKU: 1442609
be quiet! Pure Power 13M 650W ATX 3.1 Fully Modular PSU — 80 PLUS Gold, PCIe 5.1
Starting from
€102.46● 14 in stock
excl. VAT · incl. VAT: €123.98
From €102.46
Description
be quiet! Pure Power 13 M 650W is an ATX 3.1 compliant, PCIe 5.1 compatible, fully-modular power supply with semi-passive cooling. Delivers up to 94.2% efficiency (80 PLUS Gold), handles peak loads up to 720W, and features an ultra-silent 120 mm rifle-bearing fan (0–1800 RPM, 30.2 dB). Ships with one PCIe 5.1 12V-2×6 connector and two PCIe 6+2 connectors for full high-end GPU compatibility. LLC technology ensures advanced voltage stability. Full protection suite: OCP, OPP, OVP, OTP, SCP, SIP, UVP. Rated MTBF 100,000 hours.
| GENERAL | |
| Manufacturer | BE QUIET |
| Condition | New |
| SKU | 1442609 |
| DETAILS | |
| Efficiency | 92.8 |
| Fan size | 120 mm |
| Form factor | ATX |
| Modular | Yes |
| Power | 650 W |
| Weight | 2320 g |
| Atx version | 3.1 |
| Cables included | AC, CPU, PCIe, Peripheral (Molex), SATA |
| Cabling type | Fully-Modular |
| Certifications | BSMI/CB/CCC/CE/cTUVus/FCC/IRAM/RCM/RoHS/TÜV/UKCA/WEEE |
| Colour | Black |
| Connector | 20+4 pin ATX |
| Connector CPU 4pin | 3 |
| Connector CPU 4plus4pin | Yes |
| Connector CPU cable | 650 |
| Connector mb cable | 550 |
| Connector molex 4pin | 2 |
| Connector molex cable | 800/950 |
| Connector PCIE 12pin | 1 |
| Connector PCIE 6plus2pin | 2 |
| Connector SATA | 5 |
| Connector SATA cable | 500/650/800 |
| Depth | 160 |
| Dimensions | 160 × 150 × 86 |
| Efficiency rating | 80 PLUS Gold |
| Eps version | 2.92 |
| Fan bearing | Rifle |
| Fan count | 1 |
| Fan speed RPM | 0 - 1800 |
| Height | 86 |
| Hold time ms | 22.5 |
| Input current 110v a | 10 |
| Input current 220v a | 5 |
| Input frequency | 50/60 |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Mtbf hours | 100000 |
| Noise db | 30.2 |
| On off switch | Yes |
| Op temp c | 0 - 40 |
| PCIE version | 5.1 |
| Peak power | 720 |
| Pfc type | Active |
| Power factor | 0.98 |
| Protection | OCP/OPP/OVP/OTP/SCP/SIP/UVP |
| Rail 12v combined | 650 |
| Rail 12v count | 1 |
| Rail 12v max a | 54.1 |
| Rail 3v3 combined | 120 |
| Rail 3v3 max a | 20 |
| Rail 5v combined | 120 |
| Rail 5v max a | 20 |
| Rail 5vsb combined | 15 |
| Rail 5vsb max a | 3 |
| Rail minus12v combined | 3.6 |
| Rail minus12v max a | 0.3 |
| Semi passive | Yes |
| Sustainability certs | ENERGY STAR/ErP |
| Width | 150 |
You may also need
AXIS1231749
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
MICROSOFT1428613
Microsoft Windows Server 2025 CAL OEM 5 User CALs English DVD (EP2-25279)
EditionStandard
License typeOEM
Client licenses5 Clt
Version year2025
DELL1435328
Dell 3.5" LFF HDD Bay Blank Filler for PowerEdge Gen13-16 (F3F7V)
Form factorLFF
Weight lbs1.5
Drive bay size3.5"
Dust protectionYes
SUPERMICRO1430642
Supermicro 2.5" SFF Hot-Swap Drive Tray SAS/SATA/NVMe Tool-Less Gen5.5 (MCP-220-00188-0B)
Form factorSFF
Hot swapYes
Tool lessYes
GenerationGen 5.5