New
Grade A Certified
Tested & Inspected
Secure Packaging
BE QUIETSKU: 1450700
be quiet! System Power 11 550W ATX 3.1 Non-Modular Power Supply
Starting from
€55.40● 13 in stock
excl. VAT · incl. VAT: €67.03
From €55.40
Description
The be quiet! System Power 11 550W is an ATX 3.1 power supply designed for value-oriented users who demand reliability and quiet operation. Features a temperature-controlled 120mm fan, DC-to-DC voltage regulation for tight stability, and full PCIe 5.1 support including a 12V-2x6 300W connector and two 6+2 pin PCIe connectors. Achieves up to 89.7% efficiency with 80 PLUS Bronze certification. Non-modular design with attractive black flat cables. Comprehensive protection suite: OCP, OPP, OVP, OTP, SCP, surge & inrush, UVP. Conceived, designed and quality-controlled in Germany.
| GENERAL | |
| Manufacturer | BE QUIET |
| Condition | New |
| SKU | 1450700 |
| DETAILS | |
| Color | Black |
| Efficiency | 80 PLUS Bronze |
| Fan size | 120 mm |
| Form factor | ATX |
| Modular | No |
| Power | 550 W |
| Weight | 1920 g |
| Atx version | 3.1 |
| Cable ties included | Yes |
| Certifications | CB/CE/RoHS/TÜV/UKCA/WEEE |
| Cooling type | Active |
| CPU 4pin connector | 1 |
| CPU 4plus4 connector | Yes |
| Depth | 86 |
| Efficiency pct | 89.7 |
| Eps version | 2.92 |
| Fan bearing | Rifle |
| Fan speed max RPM | 1800 |
| Height | 140 |
| Hold time ms | 16.86 |
| Input current a | 4 |
| Input frequency | 50 |
| Input voltage | 200-240V |
| Molex 4pin connectors | 1 |
| Motherboard connector | 20+4 pin ATX |
| Mtbf hours | 100000 |
| Noise db | 24.2 |
| Package type | Box |
| PCIE 12v2x6 connectors | 1 |
| PCIE 6plus2 connectors | 2 |
| Power factor | 0.98 |
| Protection | OCP/OPP/OVP/OTP/SCP/Surge&Inrush/UVP |
| Rail 12v amps | 45.83 |
| Rail 12v combined | 550 |
| Rail 12v count | 1 |
| Rail 3v3 amps | 20 |
| Rail 5v amps | 20 |
| Rail 5vsb amps | 3 |
| Rail minus12v amps | 0.3 |
| SATA connectors | 5 |
| Screws included | Yes |
| Standby drain | 0.15 |
| Sustainability certs | ENERGY STAR/ErP |
| Vendor homepage | https://www.bequiet.com/en/download/products |
| Width | 150 |
You may also need
AXIS1231749
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
MICROSOFT1428613
Microsoft Windows Server 2025 CAL OEM 5 User CALs English DVD (EP2-25279)
EditionStandard
License typeOEM
Client licenses5 Clt
Version year2025
DELL1435328
Dell 3.5" LFF HDD Bay Blank Filler for PowerEdge Gen13-16 (F3F7V)
Form factorLFF
Weight lbs1.5
Drive bay size3.5"
Dust protectionYes
SUPERMICRO1430642
Supermicro 2.5" SFF Hot-Swap Drive Tray SAS/SATA/NVMe Tool-Less Gen5.5 (MCP-220-00188-0B)
Form factorSFF
Hot swapYes
Tool lessYes
GenerationGen 5.5