New
Grade A Certified
Tested & Inspected
Secure Packaging
BE QUIETSKU: 1450703
be quiet! Dark Power 14 850W PSU — 80 PLUS Titanium, ATX 3.1, Fully Modular
Starting from
€192.23● 14 in stock
excl. VAT · incl. VAT: €232.60
From €192.23
Description
The be quiet! Dark Power 14 850W is a flagship ATX 3.1 power supply with 80 PLUS Titanium efficiency (up to 95.57%). Features a fully modular cable design, 4× 12V rails (switchable to single-rail), Silent Wings 135 mm FDB fan with active/semi-passive toggle, native PCIe 5.1 / 16-pin connector support, and a peak power headroom of 950W. Built with Full Bridge + LLC + Synchronous Rectifier topology for exceptional stability. Comprehensive protection suite: OCP, OVP, OTP, OLP, SCP, SIP. Designed and quality-controlled in Germany. MTBF 100,000 h. 24-month warranty.
| GENERAL | |
| Manufacturer | BE QUIET |
| Condition | New |
| SKU | 1450703 |
| DETAILS | |
| Color | Black |
| Efficiency | 80 PLUS Titanium |
| Fan size | 135 mm |
| Form factor | ATX |
| Modular | Yes |
| Power | 850 W |
| Weight | 2200 g |
| Atx version | 3.1 |
| Cable CPU | 70 |
| Cable mb | 60 |
| Cable molex | 900/1050 |
| Cable PCIE | 60 |
| Cable SATA | 600/750/900/1050 |
| Compliance | CB/cTUVus/FCC/RoHS/TÜV/UKCA/WEEE |
| Connector atx 20 4pin | Yes |
| Connector CPU 4 4pin | Yes |
| Connector eps 4 4pin | Yes |
| Connector eps 8pin | Yes |
| Connector molex 4pin | 2 |
| Connector PCIE 12pin | 1 |
| Connector PCIE 6 2pin | 4 |
| Connector SATA total | 13 |
| Depth | 175 |
| Efficiency pct | 93.8 |
| Fan bearing | FDB |
| Fan speed RPM | 0 - 2100 |
| Frequency | 50/60 |
| Height | 86 |
| Hold time ms | 20.7 |
| Max input current 110v a | 10 |
| Max input current 220v a | 5 |
| Mtbf h | 100000 |
| Noise db | 16 |
| Operating temp c | 0 - 40 |
| Peak power | 950 |
| Power factor | 0.98 |
| Protection | OCP/OVP/OTP/OLP/SCP/SIP |
| Rail 12v combined | 850 |
| Rail 12v count | 4 |
| Rail 12v1 max a | 30 |
| Rail 12v2 max a | 30 |
| Rail 12v3 max a | 35 |
| Rail 12v4 max a | 35 |
| Rail 3v3 combined | 120 |
| Rail 5v combined | 120 |
| Rail 5vsb max a | 3 |
| Rail neg12v max a | 0.5 |
| SATA cables | 4 |
| Semi passive | Yes |
| Sustainability | ENERGY STAR/ErP/Triman |
| Topology | Full Bridge + LLC + Synchronous Rectifier |
| Voltage input | 100 - 240 V |
| Width | 150 |
You may also need
AXIS1231749
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
MICROSOFT1428613
Microsoft Windows Server 2025 CAL OEM 5 User CALs English DVD (EP2-25279)
EditionStandard
License typeOEM
Client licenses5 Clt
Version year2025
DELL1435328
Dell 3.5" LFF HDD Bay Blank Filler for PowerEdge Gen13-16 (F3F7V)
Form factorLFF
Weight lbs1.5
Drive bay size3.5"
Dust protectionYes
SUPERMICRO1430642
Supermicro 2.5" SFF Hot-Swap Drive Tray SAS/SATA/NVMe Tool-Less Gen5.5 (MCP-220-00188-0B)
Form factorSFF
Hot swapYes
Tool lessYes
GenerationGen 5.5