New
Grade A Certified
Tested & Inspected
Secure Packaging
BE QUIETSKU: 1450704
be quiet! Dark Power 14 1000W ATX 3.1 80 PLUS Titanium Fully Modular PSU
Starting from
€237.10● 16 in stock
excl. VAT · incl. VAT: €286.89
From €237.10
Description
The be quiet! Dark Power 14 1000W is a flagship power supply unit delivering uncompromised silence and peak performance. Rated 80 PLUS® Titanium and Cybenetics Titanium (up to 95.5% efficiency), it supports ATX 3.1 and PCIe 5.1 GPUs with a 12-pin connector. Features a fully modular cable system, Silent Wings 135mm FDB fan, and a push-button toggle between active and semi-passive cooling modes. Multi-rail (4×12V) or single-rail operation selectable via switch. 1100W peak power, 4× PCIe 6+2-pin + 1× 12-pin connectors, 13× SATA, 2× Molex. MTBF 100,000 hours, 24-month warranty.
| GENERAL | |
| Manufacturer | BE QUIET |
| Condition | New |
| SKU | 1450704 |
| DETAILS | |
| Color | Black |
| Efficiency | 80 PLUS Titanium |
| Fan size | 135 mm |
| Form factor | ATX |
| Modular | Yes |
| Power | 1000 W |
| Weight | 2200 g |
| Atx version | 3.1 |
| Cable CPU len | 700 |
| Cable mb len | 600 |
| Cable molex len | 900/1050 |
| Cable PCIE len | 600 |
| Cable SATA len | 600/750/900/1050 |
| Certifications | 80 PLUS Titanium / Cybenetics Titanium / CB / FCC / RoHS / TÜV / UKCA / WEEE / c |
| Combined power 12v | 996 |
| Combined power 3v3 | 120 |
| Combined power 5v | 120 |
| Connectors atx 20 4pin | 1 |
| Connectors CPU 4 4pin | 1 |
| Connectors eps 8pin | 1 |
| Connectors molex | 2 |
| Connectors PCIE 12pin | 1 |
| Connectors PCIE 6 2pin | 4 |
| Connectors SATA | 13 |
| Dimensions | 150×86×175 |
| Efficiency pct | 93.8 |
| Fan bearing | FDB |
| Fan speed RPM | 0-2100 |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Hold time ms | 20.1 |
| Max current 12v1 a | 33 |
| Max current 12v2 a | 33 |
| Max current 12v3 a | 40 |
| Max current 12v4 a | 40 |
| Max current 3v3 a | 25 |
| Max current 5v a | 24 |
| Max current 5vsb a | 3 |
| Max current neg12v a | 0.5 |
| Mtbf hours | 100000 |
| Noise db | 18.2 |
| PCIE version | 5.1 |
| Peak power | 1100 |
| Power factor | 0.98 |
| Protection | OCP/OVP/OTP/OPP/SCP/SIP/UVP |
| Rails 12v | 4 |
| Semi passive mode | Yes |
| Sustainability | ENERGY STAR / ErP / Triman |
| Voltage input | 100-240 V |
You may also need
AXIS1231749
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
MICROSOFT1428613
Microsoft Windows Server 2025 CAL OEM 5 User CALs English DVD (EP2-25279)
EditionStandard
License typeOEM
Client licenses5 Clt
Version year2025
DELL1435328
Dell 3.5" LFF HDD Bay Blank Filler for PowerEdge Gen13-16 (F3F7V)
Form factorLFF
Weight lbs1.5
Drive bay size3.5"
Dust protectionYes
SUPERMICRO1430642
Supermicro 2.5" SFF Hot-Swap Drive Tray SAS/SATA/NVMe Tool-Less Gen5.5 (MCP-220-00188-0B)
Form factorSFF
Hot swapYes
Tool lessYes
GenerationGen 5.5