AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €279.22
Kingston KC600 is a high-performance 2.5" SATA III SSD with 1 TB capacity using 3D TLC NAND technology. Delivers read speeds up to 550 MB/s and write speeds up to 520 MB/s. Features AES 256-bit hardware encryption, TCG Opal and eDrive security support. Controller: SMI SM2259. Random 4K read: 90,000 IOPS, random 4K write: 80,000 IOPS. Endurance: 600 TBW. MTBF: 1,000,000 hours. 5-year limited warranty. Ideal for PC and laptop upgrades.
| GENERAL | |
| Manufacturer | KINGSTON |
| Condition | New |
| SKU | 1281047 |
| DETAILS | |
| Capacity | 1 TB |
| Form factor | 2.5" |
| Interface | Serial ATA III |
| Operating temp | 0–70 °C |
| Read | 550 MB/s |
| Weight | 40 g |
| Write | 520 MB/s |
| Component for | PC/Laptop |
| Controller | SMI SM2259 |
| Data transfer rate gbps | 6 |
| Dimensions | 100.1 x 69.9 x 7 |
| Endurance tbw | 600 |
| Hardware encryption | AES 256-bit |
| Mtbf hours | 1000000 |
| Nand type | 3D TLC |
| Power avg | 0.2 |
| Power idle | 0.06 |
| Power read | 1.3 |
| Power write | 3.2 |
| Random read iops 4k | 90000 |
| Random write iops 4k | 80000 |
| Security standards | TCG Opal, eDrive |
| Series | KC600 |
| Storage temp | -40 - 85 °C |