New
Grade A Certified
Tested & Inspected
Secure Packaging
KINGSTONSKU: 1401087
Kingston DC600M 3.84TB Enterprise SATA SSD 2.5"
Starting from
€1,800.48● 10 in stock
excl. VAT · incl. VAT: €2,178.58
From €1,800.48
Description
Kingston DC600M 3.84TB Enterprise SATA SSD — mixed-use fourth-generation data center drive with 3D TLC NAND, Serial ATA III 6Gbps interface and hardware power loss protection (PLP) capacitors. Designed for server RAID applications, hyperscale data centers and cloud service providers. Delivers low latency, IOPS consistency and excellent quality of service (QoS). Capacities up to 7.68TB. Sequential read 560 MB/s, sequential write 530 MB/s. Random read (4KB) 94,000 IOPS, random write (4KB) 59,000 IOPS. TBW rating 7,008TB. MTBF 2,000,000 hours. 5-year warranty.
| GENERAL | |
| Manufacturer | KINGSTON |
| Condition | New |
| SKU | 1401087 |
| DETAILS | |
| Capacity | 3.8 TB |
| Form factor | 2.5" |
| Interface | Serial ATA III |
| Operating temp | 0–70 °C |
| Read | 560 MB/s |
| Weight | 71 g |
| Write | 530 MB/s |
| Component for | Server/workstation |
| Country of origin | China/Taiwan |
| Data transfer rate gbps | 6 |
| Dimensions | 100.1 x 69.85 x 7 |
| Endurance tbw | 7008 |
| Hardware encryption | No |
| Hot plug | Yes |
| Iops read 4k | 94000 |
| Iops write 4k | 59000 |
| Mtbf hours | 2000000 |
| Nand type | 3D TLC NAND |
| Non operating vibration g | 20 |
| Operating vibration g | 2.17 |
| Package weight g | 93.2 |
| Plp | Yes |
| Power avg | 1.45 |
| Power idle | 1.3 |
| Power read | 1.6 |
| Power write | 3.6 |
| Read latency us | 200 |
| Series | DC600M |
| Storage temp | -40 - 85 |
| Target workload | Mixed Use (MU) |
| Units per shipping box | 10 |
| Write latency us | 30 |
You may also need
AXIS1231749
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
MICROSOFT1428613
Microsoft Windows Server 2025 CAL OEM 5 User CALs English DVD (EP2-25279)
EditionStandard
License typeOEM
Client licenses5 Clt
Version year2025
DELL1435328
Dell 3.5" LFF HDD Bay Blank Filler for PowerEdge Gen13-16 (F3F7V)
Form factorLFF
Weight lbs1.5
Drive bay size3.5"
Dust protectionYes
SUPERMICRO1430642
Supermicro 2.5" SFF Hot-Swap Drive Tray SAS/SATA/NVMe Tool-Less Gen5.5 (MCP-220-00188-0B)
Form factorSFF
Hot swapYes
Tool lessYes
GenerationGen 5.5