New
Grade A Certified
Tested & Inspected
Secure Packaging
KINGSTONSKU: 1457659
Kingston Server Memory DDR5 48GB Unbuffered ECC-On-Die 5600MHz CL46 1.1V 288-pin DIMM (KSM56E46BD8KM-48HM)
Starting from
€1,781.14● 10 in stock
excl. VAT · incl. VAT: €2,155.18
From €1,781.14
Description
Kingston KSM56E46BD8KM-48HM — 48 GB DDR5 Unbuffered DIMM server memory module designed for PC/Server platforms. Operates at 5600 MT/s with CL46 latency, 1.1 V supply voltage, and 1.8 V VPP programming voltage. Features On-Die ECC for enhanced data integrity without requiring a registered buffer. Single-module 1×48 GB layout, dual-rank, 288-pin JEDEC-compliant form factor (133.35 × 31.25 mm). Gold lead plating ensures reliable contact. RoHS compliant, halogen-free. Backed by Kingston's server memory compatibility guarantee.
| GENERAL | |
| Manufacturer | KINGSTON |
| Condition | New |
| SKU | 1457659 |
| DETAILS | |
| Capacity | 48 GB |
| ECC | No |
| Form factor | 288-pin DIMM |
| Operating temp | 0–95°C |
| Speed | 5600 Mbps |
| Type | DDR5 |
| Weight | 0.029 kg |
| Cas latency | 46 |
| Compliance | RoHS |
| Component for | PC/Server |
| Halogen free | Yes |
| Height | 31.25 |
| Jedec | Yes |
| Lead plating | Gold |
| Modules x size | 1 x 48 GB |
| On die ECC | Yes |
| Rank | 2 |
| Refresh row cycle time ns | 295 |
| Registered | No |
| Row active time ns | 32 |
| Row cycle time ns | 48 |
| Row precharge time ns | 16 |
| Spd profile | Yes |
| Storage temp | -55–100°C |
| Vendor homepage | https://www.kingston.com/en/memory/search?partid=KSM56E46BD8KM-48HM |
| Voltage | 1.1 |
| Vpp voltage | 1.8 |
| Width | 133.35 |
You may also need
AXIS1231749
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
MICROSOFT1428613
Microsoft Windows Server 2025 CAL OEM 5 User CALs English DVD (EP2-25279)
EditionStandard
License typeOEM
Client licenses5 Clt
Version year2025
DELL1435328
Dell 3.5" LFF HDD Bay Blank Filler for PowerEdge Gen13-16 (F3F7V)
Form factorLFF
Weight lbs1.5
Drive bay size3.5"
Dust protectionYes
SUPERMICRO1430642
Supermicro 2.5" SFF Hot-Swap Drive Tray SAS/SATA/NVMe Tool-Less Gen5.5 (MCP-220-00188-0B)
Form factorSFF
Hot swapYes
Tool lessYes
GenerationGen 5.5