New
Grade A Certified
Tested & Inspected
Secure Packaging
MICRONSKU: 1384826
Micron 16GB DDR4 3200MHz ECC RDIMM Server Memory Module MTA18ASF2G72PDZ-3G2R
Starting from
€576.90● 1 in stock
excl. VAT · incl. VAT: €698.05
From €576.90
Description
Micron server DDR4 memory module, 16 GB capacity, RDIMM/ECC, 3200 MHz clock speed, CAS latency 22, 1.2 V operating voltage, 288-pin DIMM form factor, single rank (1×16 GB layout). RoHS and REACH certified. Ideal for maximising performance in servers and workstations — increases the number of virtual machines and improves the responsiveness of virtualised applications. Micron DID-agnostic design simplifies procurement and ensures supply availability without compromising on quality or JEDEC compatibility.
| GENERAL | |
| Manufacturer | MICRON |
| Condition | New |
| SKU | 1384826 |
| DETAILS | |
| Capacity | 16 GB |
| ECC | Yes |
| Form factor | 288-pin DIMM |
| Speed | 3200 MHz |
| Type | DDR4 |
| Cas latency | 22 |
| Certification | RoHS, REACH |
| Component for | PC/Server |
| Did agnostic | Yes |
| Memory layout | 1 x 16 GB |
| Rank | 1 (Single Rank) |
| Registered | Yes |
| Unit box height | 0.005 |
| Unit box length | 0.175 |
| Unit box width | 0.055 |
| Unit calculated weight | 0.03 |
| Vendor homepage | https://www.crucial.com/memory/server-ddr4/mta18asf2g72pdz-3g2r |
| Voltage | 1.2 V |
You may also need
AXIS1231749
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
MICROSOFT1428613
Microsoft Windows Server 2025 CAL OEM 5 User CALs English DVD (EP2-25279)
EditionStandard
License typeOEM
Client licenses5 Clt
Version year2025
DELL1435328
Dell 3.5" LFF HDD Bay Blank Filler for PowerEdge Gen13-16 (F3F7V)
Form factorLFF
Weight lbs1.5
Drive bay size3.5"
Dust protectionYes
SUPERMICRO1430642
Supermicro 2.5" SFF Hot-Swap Drive Tray SAS/SATA/NVMe Tool-Less Gen5.5 (MCP-220-00188-0B)
Form factorSFF
Hot swapYes
Tool lessYes
GenerationGen 5.5