New
Grade A Certified
Tested & Inspected
Secure Packaging
QNAPSKU: 1325436
QNAP TS-932PX 9-Bay NAS, Quad-Core 1.7GHz, 4GB DDR4, 10GbE SFP+, 2.5GbE
Starting from
€743.14● 2 in stock
excl. VAT · incl. VAT: €899.20
From €743.14
Description
High-performance 9-bay NAS powered by a 64-bit quad-core 1.7GHz ARM Cortex-A57 (Annapurna Labs Alpine AL-324) processor with 4GB DDR4 RAM (expandable to 16GB). Features two 10GbE SFP+ and two 2.5GbE RJ45 ports for high-speed networking. Supports 6×3.5" SATA + 3×2.5" SATA drive bays (HDD & SSD), RAID 0/1/5/6/10/50/60/JBOD, 256 snapshots, and 3× USB 3.2 Gen1 ports. External 120W PSU, tower chassis, 140mm fan, QNAP QTS 5.0 OS. Ideal for SMB file sharing, backup, surveillance (QVR Pro), and hybrid cloud workflows.
| GENERAL | |
| Manufacturer | QNAP |
| Condition | New |
| SKU | 1325436 |
| Warranty | 24 mo |
| DETAILS | |
| Drive bays | 9 |
| Form factor | Tower |
| Ports | 2×10GbE SFP+, 2×2.5GbE RJ45, 3×USB 3.2 Gen1 Type-A |
| RAM slots | 1 |
| Security | 256-bit AES / FIPS 140-2 / HTTPS / SSH / SSL/TLS / SNMPv3 |
| Weight | 3390 g |
| Ac input frequency | 50–60 |
| Ac input voltage | 100–240V |
| Backup features | Cloud / iSCSI LUN / Hybrid Backup Sync |
| Bad block scan | Yes |
| Cable lock type | Kensington |
| Concurrent connections | 700 |
| CPU | Annapurna Labs Alpine AL-324 (ARM Cortex-A57) |
| CPU architecture | ARM Cortex-A57 64-bit |
| CPU cores | 4 |
| CPU frequency | 1.7 |
| Dimensions | 182.7×224.7×223.6 |
| Disk roaming | Yes |
| Drive bays detail | 6×3.5" SATA + 3×2.5" SATA |
| Drive interfaces | SATA I / II / III |
| Drive sizes supported | 2.5"/3.5" |
| Drive types supported | HDD & SSD |
| Fan diameter | 140 |
| Fans | 1 |
| File systems | ext3/ext4/FAT32/HFS+/NTFS |
| Flash | 512 |
| Hot spare | Yes |
| Hot swap | Yes |
| Hs code | 84714100 |
| Jumbo frames | Yes |
| Kensington lock | Yes |
| LAN ports | 2 |
| LAN speed mbps | 2500 |
| LED indicators | HDD/LAN/SSD/Status/USB |
| Link aggregation | Yes |
| Max capacity | Limited by drive capacity |
| Max ram | 16 |
| Noise db | 18.6 |
| Online RAID expansion | Yes |
| Online RAID migration | Yes |
| Operating humidity pct | 5–95 |
| Operating temp c | 0–40 |
| Os | QNAP Turbo System (QTS) 5.0 |
| Package dims | 380×340×250 |
| Package weight g | 5060 |
| Protocols | SMB/CIFS, AFP, NFS, FTP, SFTP, TFTP, iSCSI, OpenVPN, QBelt |
| PSU location | External |
| PSU watts | 120 |
| RAID levels | 0/1/5/6/10/50/60/JBOD |
| RAID support | Yes |
| Ram | 4 GB DDR4 |
| Ram | 4 |
| Ram type | DDR4 |
| SFP ports | 2 |
| SFP speed gbps | 10 |
| Smb SAN snapshot support | Yes |
| Snapshots max | 256 |
| Snapshots per volume | 64 |
| Storage temp c | -20–70 |
| Supported browsers | Chrome, Firefox, Safari 7+, IE 10+ |
| USB ports | 3 |
| USB type | USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| Vendor homepage | https://www.qnap.com/en/product/ts-932px |
| Wake on LAN | Yes |
You may also need
AXIS1231749
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
MICROSOFT1428613
Microsoft Windows Server 2025 CAL OEM 5 User CALs English DVD (EP2-25279)
EditionStandard
License typeOEM
Client licenses5 Clt
Version year2025
DELL1435328
Dell 3.5" LFF HDD Bay Blank Filler for PowerEdge Gen13-16 (F3F7V)
Form factorLFF
Weight lbs1.5
Drive bay size3.5"
Dust protectionYes
SUPERMICRO1430642
Supermicro 2.5" SFF Hot-Swap Drive Tray SAS/SATA/NVMe Tool-Less Gen5.5 (MCP-220-00188-0B)
Form factorSFF
Hot swapYes
Tool lessYes
GenerationGen 5.5