New
Grade A Certified
Tested & Inspected
Secure Packaging
QNAPSKU: 1375764
QNAP TS-133 1-Bay NAS — ARM Cortex-A55 Quad-Core 1.8GHz, 2GB DDR4, 1× GbE, Tower
Starting from
€163.65● 4 in stock
excl. VAT · incl. VAT: €198.02
From €163.65
Description
The QNAP TS-133 is a compact 1-bay tower NAS designed for home users and small offices. Powered by an ARM Cortex-A55 quad-core 1.8 GHz processor with a built-in NPU for AI-accelerated face and object recognition, it includes 2 GB DDR4 RAM (expandable to 4 GB) and one Gigabit Ethernet port. Supports one 2.5"/3.5" SATA HDD or SSD. Features AES-NI 256-bit hardware encryption, QNAP QTS 5.0 OS, Docker/Container Station, snapshot ransomware protection, DLNA streaming, iSCSI, SNMP v2/v3, and myQNAPcloud remote access. Two USB ports (USB 2.0 + USB 3.2 Gen 1). Typical power consumption: 7.32 W. Dimensions: 66.1 × 157.6 × 186 mm, weight: 608 g.
| GENERAL | |
| Manufacturer | QNAP |
| Condition | New |
| SKU | 1375764 |
| Warranty | 24 mo |
| DETAILS | |
| Color | White |
| Drive bays | 1 |
| Drive bays | 1 |
| Form factor | Tower |
| Operating temp | 0–40 °C |
| Ports | 1× GbE RJ-45, 1× USB 2.0, 1× USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| Power | 36 W |
| Weight | 608 g |
| Ac input frequency | 50–60 Hz |
| Ac input voltage | 100–240 V |
| Acl | Yes |
| Backup targets | Cloud / iSCSI LUN / USB drive |
| Browsers | Firefox, Edge, Chrome, Safari |
| Buzzer | Yes |
| Cables included | AC / LAN (RJ-45) |
| Cooling | Active |
| CPU | ARM Cortex-A55 Quad-Core 1.8GHz |
| CPU cores | 4 |
| CPU frequency | 1.8 |
| CPU manufacturer | ARM |
| CPU model | Cortex-A55 |
| Ddns | Yes |
| Depth | 186 |
| DHCP server | Yes |
| Dimensions | 66.1 × 157.6 × 186 |
| Dlna | Yes |
| Docker | Yes |
| Encryption | AES-256 / FIPS 140-2 |
| Fan count | 1 |
| Fan diameter | 50 |
| File systems | exFAT / ext3 / ext4 / FAT32 / HFS+ / NTFS |
| Flash | 4000 |
| Ftp server | Yes |
| Height | 157.6 |
| Hot spare | Yes |
| Hotswap | No |
| Hs code | 84714100 |
| Iscsi | Yes |
| Jumbo frames | Yes |
| LAN ports | 1 |
| LAN speed | 10/100/1000 |
| LED indicators | HDD/LAN/Status/System |
| MAC os | macOS 10.10–10.15 |
| Management protocols | SNMP v2/v3 |
| Max capacity | 1× 2.5"/3.5" SATA HDD or SSD |
| Max ram | 4 |
| Multilingual | Yes |
| Npu | Yes |
| On off switch | Yes |
| Operating humidity | 5–95 %RH |
| Os | QNAP QTS 5.0 |
| Package dims | 218 × 273 × 75.5 |
| Package weight g | 1270 |
| Power sleep | 2.74 |
| Power supply | External |
| Power typical | 7.32 |
| RAID support | No |
| Ram | 2 GB |
| Ram | 2 |
| Ram type | DDR4 |
| Reset button | Yes |
| SATA interfaces | SATA II / SATA III |
| Server os | Windows Server 2008 R2 / 2012 / 2016 / 2019 |
| Share protocols | CIFS/SMB |
| Smart support | Yes |
| Snapshot | Yes |
| Snmp | v2/v3 |
| Storage temp | -20–70 °C |
| Supported drives | HDD & SSD |
| Upnp | Yes |
| Usb2 ports | 1 |
| Usb3 ports | 1 |
| Vendor homepage | https://www.qnap.com/en-us/product/ts-133 |
| Wake on LAN | Yes |
| Width | 66.1 |
| Windows os | Windows 7/8/10 |
You may also need
AXIS1231749
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
MICROSOFT1428613
Microsoft Windows Server 2025 CAL OEM 5 User CALs English DVD (EP2-25279)
EditionStandard
License typeOEM
Client licenses5 Clt
Version year2025
DELL1435328
Dell 3.5" LFF HDD Bay Blank Filler for PowerEdge Gen13-16 (F3F7V)
Form factorLFF
Weight lbs1.5
Drive bay size3.5"
Dust protectionYes
SUPERMICRO1430642
Supermicro 2.5" SFF Hot-Swap Drive Tray SAS/SATA/NVMe Tool-Less Gen5.5 (MCP-220-00188-0B)
Form factorSFF
Hot swapYes
Tool lessYes
GenerationGen 5.5