New
Grade A Certified
Tested & Inspected
Secure Packaging
QNAPSKU: 1399393
QNAP TS-864EU-RP-8G 8-Bay 2U Rack NAS with Redundant Power Supply
Starting from
€1,854.72● 1 in stock
excl. VAT · incl. VAT: €2,244.21
From €1,854.72
Description
QNAP TS-864EU-RP-8G 8-bay 2U rack-mount NAS for small and medium businesses. Powered by Intel Celeron N5095 quad-core processor (burst up to 2.9 GHz) with 8 GB DDR4 RAM (expandable to 16 GB). Features two 2.5GbE (RJ-45) ports, one HDMI 1.4b output (4K@30Hz), one PCIe Gen 3 x2 expansion slot, two USB 3.2 Gen 2 and two USB 2.0 ports. Supports up to 8 SATA II/III drives (HDD & SSD, 2.5"/3.5"), RAID 0/1/5/6/10/50/60/JBOD, hot-swap and SSD caching. Redundant 300W PSU with dual 80mm fans. Runs QTS 5 OS with rich virtualisation, backup, surveillance, and collaboration apps. Dimensions: 482.2 × 88.7 × 297.4 mm, weight 7.9 kg. 24-month warranty.
| GENERAL | |
| Manufacturer | QNAP |
| Condition | New |
| SKU | 1399393 |
| Warranty | 24 mo |
| DETAILS | |
| Drive bays | 8 |
| Form factor | Rack 2U |
| Ports | 2× 2.5GbE RJ-45 |
| RAM slots | 2 |
| Weight | 7900 g |
| Ac input voltage | 100–240V |
| Backup | Yes |
| Concurrent connections | 1500 |
| CPU | Intel Celeron N5095 |
| CPU boost | 2.9 |
| CPU cores | 4 |
| CPU threads | 4 |
| Depth | 297.4 |
| DHCP server | Yes |
| Drive interface | SATA II / SATA III |
| Drive sizes | 2.5" / 3.5" |
| Drive types | HDD & SSD |
| Encryption | AES-256 / FIPS 140-2 |
| Ethernet ports | 2 |
| Ethernet speed mbps | 2500 |
| Fan count | 2 |
| Fan diameter | 80 |
| Flash | 4000 |
| Graphics | Intel UHD Graphics |
| HDMI max resolution | 4K@30Hz |
| HDMI ports | 1 |
| HDMI version | 1.4b |
| Height | 88.7 |
| Hot spare | Yes |
| Hot swap | Yes |
| Iscsi | Yes |
| Jumbo frames | Yes |
| Max capacity | Limited by drives installed |
| Max ram | 16 |
| Operating humidity pct | 5–95 |
| Operating temp c | 0–40 |
| Os | QNAP QTS 5 |
| PCIE slots | 1 |
| PCIE version | Gen 3 x2 |
| Power sleep | 31.74 |
| Power typical | 55.83 |
| PSU watts | 300 |
| RAID levels | 0/1/5/6/10/50/60/JBOD |
| RAID support | Yes |
| Ram | 8 GB DDR4 |
| Ram | 8 |
| Ram type | DDR4 |
| Redundant PSU | Yes |
| Snapshot | Yes |
| Snmp | v2/v3 |
| SSD caching | Yes |
| Supported fs | ext3/ext4/FAT32/HFS+/NTFS |
| USB 20 ports | 2 |
| USB 32 gen2 ports | 2 |
| Wake on LAN | Yes |
| Width | 482.2 |
You may also need
AXIS1231749
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
MICROSOFT1428613
Microsoft Windows Server 2025 CAL OEM 5 User CALs English DVD (EP2-25279)
EditionStandard
License typeOEM
Client licenses5 Clt
Version year2025
DELL1435328
Dell 3.5" LFF HDD Bay Blank Filler for PowerEdge Gen13-16 (F3F7V)
Form factorLFF
Weight lbs1.5
Drive bay size3.5"
Dust protectionYes
SUPERMICRO1430642
Supermicro 2.5" SFF Hot-Swap Drive Tray SAS/SATA/NVMe Tool-Less Gen5.5 (MCP-220-00188-0B)
Form factorSFF
Hot swapYes
Tool lessYes
GenerationGen 5.5