New
Grade A Certified
Tested & Inspected
Secure Packaging
TELTONIKASKU: 1453215
Teltonika NTP001 GNSS Stratum-1 NTP Time Server
Starting from
€109.54● 11 in stock
excl. VAT · incl. VAT: €132.54
From €109.54
Description
Teltonika NTP001 is a Stratum-1 NTP time server that uses GNSS technology (GPS, GLONASS, BeiDou, Galileo, QZSS) to provide UTC-traceable time synchronization for public and private networks — no Internet required. Features a 580 MHz MIPS CPU, 128 MB DDR2 RAM, 1× 10/100 RJ45 Ethernet port, RS232/RS485 serial interfaces, 3× configurable I/O, NTPv4 with MD5/SHA1 authentication, ±1 ms accuracy, 300+ NTP requests/sec. DIN-rail/wall-mountable anodized aluminum enclosure (IP30), operating from −40 °C to +75 °C. Runs RutOS (OpenWrt-based).
| GENERAL | |
| Manufacturer | TELTONIKA |
| Condition | New |
| SKU | 1453215 |
| Warranty | 24 mo |
| DETAILS | |
| Weight | 180 g |
| Category code | SER |
| CPU | MediaTek MIPS 24KEc 580 MHz |
| Description | <p>The NTP001 is a stratum-1 Teltonika NTP server designed for synchronizing acc |
| Digital io | 3 |
| Dimensions | 82.6 × 25 × 83 |
| Dimensions | 82.6 x 25 x 83 mm |
| Enclosure | Anodized aluminum |
| Ethernet connector | RJ45 |
| Ethernet ports | 1 |
| Ethernet speed | 10/100 Mbps |
| Flash | 16 |
| IP rating | IP30 |
| Ntp accuracy ms | ±1 |
| Ntp protocol | NTPv4 |
| Ntp requests per sec | 300 |
| Operating humidity | 10–90% non-condensing |
| Operating temp c | -40 to +75 |
| Os | RutOS (OpenWrt-based) |
| Power idle | 2 |
| Power input vdc | 9–30 |
| Power max | 3.5 |
| Product net weight | 0.16 |
| Ram | 128 |
| Ram type | DDR2 |
| Rj45 | 1 |
| Serial rs232 | Yes |
| Serial rs485 | Yes |
| Shipping box depth | 10 |
| Shipping box height | 3 |
| Shipping box weight | 0.19 |
| Shipping box width | 10.6 |
| Stratum level | Stratum-1 |
| Unit box height | 0.03 |
| Unit box length | 0.1 |
| Unit box width | 0.106 |
| Unit calculated volume | 0.000318 |
| Unit calculated weight | 0.19 |
| Units per shipping box | 1 |
| Vendor homepage | teltonika-networks.com/products/gateways/ntp001 |
You may also need
AXIS1231749
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
MICROSOFT1428613
Microsoft Windows Server 2025 CAL OEM 5 User CALs English DVD (EP2-25279)
EditionStandard
License typeOEM
Client licenses5 Clt
Version year2025
DELL1435328
Dell 3.5" LFF HDD Bay Blank Filler for PowerEdge Gen13-16 (F3F7V)
Form factorLFF
Weight lbs1.5
Drive bay size3.5"
Dust protectionYes
SUPERMICRO1430642
Supermicro 2.5" SFF Hot-Swap Drive Tray SAS/SATA/NVMe Tool-Less Gen5.5 (MCP-220-00188-0B)
Form factorSFF
Hot swapYes
Tool lessYes
GenerationGen 5.5