AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €117.85
850W fully modular ATX 3.1 power supply. 80 PLUS Gold certified, Active PFC, 100% Japanese capacitors, 135mm FDB fan with Smart Zero fan mode. Includes 12V-2x6 cable for PCIe 5.1 GPUs. 10-year warranty.
| GENERAL | |
| Manufacturer | MONTECH |
| Condition | New |
| SKU | 1438066 |
| DETAILS | |
| Efficiency | 80 PLUS Gold |
| Fan diameter | 135 mm |
| Fan size | 135 mm |
| Form factor | ATX |
| Modular | Yes |
| Power | 850 W |
| Ac input frequency | 50/60 |
| Ac input voltage | 100 - 240 |
| Atx version | 3.1 |
| Atx version | 3.1 |
| Bearing technology | FDB |
| Cabling type | Fully-Modular |
| Category code | PSU |
| Combined power ( 12v) | 3.6 |
| Combined power (+12v) | 849.6 |
| Combined power (+3.3v) | 100 |
| Combined power (+5v) | 100 |
| Compliance certificates | BSMI/CB/CCC/cTUVus/EAC/Electromagnetic Compatibility (EMC)/Federal Communication |
| Cooling type | Active |
| Country of origin | China |
| CPU power connector (4+4 pin) | Yes |
| Depth | 140 |
| Description | <p><b>Powering the Next CENTURY</b><br>CENTURY II is a next-generation breakthro |
| Fan bearing | FDB |
| Height | 86 |
| Illumination | No |
| Input current | 10 |
| Input voltage | 100-240 V |
| Max output current ( 12v) | 0.3 |
| Max output current (+12v) | 70.8 |
| Max output current (+3.3v) | 20 |
| Max output current (+5v) | 20 |
| Model name | CENTURY II |
| Molex connectors | 4 |
| Motherboard power cable length | 600 |
| Motherboard power connector | 20+4 pin ATX |
| Number of fans | 1 |
| Number of SATA power cables | 2 |
| Number of SATA power connectors | 8 |
| On/off switch | Yes |
| Operating temperature (t t) | 0 - 50 |
| Package type | Box |
| PCI express power connectors (16 pin) | 1 |
| PCI express power connectors (6+2 pin) | 4 |
| PCIE connectors 16pin | 1 |
| PCIE connectors 8pin | 4 |
| Peripheral (molex) power cable length | 950 |
| Peripheral (molex) power connectors (4 pin) | 4 |
| Pfc | Active |
| Power factor correction (pfc) type | Active |
| Power protection features | Over current/Over power/Over voltage/Overheating/Short circuit/Under voltage |
| Product colour | Black/Silver |
| Purpose | PC |
| SATA connectors | 8 |
| SATA power cable length | 950 |
| Smart zero fan | Yes |
| Summary | Montech CENTURY II. Total power: 850 W, AC input voltage: 100 - 240 V, AC input |
| Unit box height | 0.11 |
| Unit box length | 0.295 |
| Unit box width | 0.21 |
| Unit calculated volume | 0.009487 |
| Unit calculated weight | 2.86 |
| Units per pallet | 0 |
| Units per shipping box | 4 |
| Vendor homepage | https://www.montechpc.com/century-ii-850w |
| Warranty period | 10 |
| Warranty years | 10 |
| Waste electrical and electronic equipment (weee) compliance | Yes |
| Width | 150 |