AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €21.32
USB-C to Gigabit Ethernet RJ-45 adapter with integrated 100W Power Delivery pass-through charging port. Chipset: ASIX AX88179A. Aluminium housing. Supports 10/100/1000 Mbps, VLAN, jumbo frames, Wake-on-LAN. Thunderbolt 3/4 & USB4 compatible. Plug & Play on Windows, macOS, iOS/iPadOS, Linux, Chrome OS, Android, Nintendo Switch. 76x24x16mm, 28g.
| GENERAL | |
| Manufacturer | AXAGON |
| Condition | New |
| SKU | 1438577 |
| DETAILS | |
| Cable length | 0.15 m |
| Chipset | ASIX AX88179A |
| Interface | Wired |
| Ports | 1 |
| Throughput | 10/100/1000 Mbps |
| Cabling technology | 10/100/1000BaseT(X) |
| Category code | NIC |
| Certification | CE, RoHS |
| Chipset | ASIX AX88179 |
| Compliance certificates | CE/RoHS |
| Component for | PC/Laptop |
| Copper ethernet cabling technology | 1000BASE-T/100BASE-TX/10BASE-T |
| Country of origin | China |
| Depth | 16 |
| Description | <p>The external network card AXAGON ADE-TXPD with USB-C PD 100W connector easily |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet/Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Full duplex | Yes |
| Full duplex | Yes |
| Height | 24 |
| Hot plug support | Yes |
| Housing material | Aluminium |
| Housing material | Aluminium |
| Interface | Ethernet |
| Internal | No |
| Jumbo frames | Yes |
| Jumbo frames support | Yes |
| LAN controller | ASIX AX88179 |
| LED indicators | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| MAC operating systems supported | macOS |
| Manual | Yes |
| Model | ADE-TXPD |
| Model name | ADE-TXPD USB-C Gigabit Ethernet Adapter with PD 100W |
| Networking standards | IEEE 802.1p/IEEE 802.1Q/IEEE 802.3/IEEE 802.3ab/IEEE 802.3az/IEEE 802.3u |
| Other operating systems supported | Android/ChromeOS |
| Package depth | 28 |
| Package height | 203 |
| Package weight | 72 |
| Package width | 99 |
| Plug and play | Yes |
| Power delivery | 100 |
| Product colour | Grey |
| Quantity per pack | 1 |
| Server operating systems supported | Yes |
| Summary | Axagon ADE-TXPD USB-C Gigabit Ethernet Adapter with PD 100W. Connectivity techno |
| Thunderbolt compatible | Yes |
| Unit box height | 0.2 |
| Unit box length | 0.03 |
| Unit box width | 0.1 |
| Unit calculated volume | 0.00056/0.0006 |
| Unit calculated weight | 0.07 |
| Units per shipping box | 1 |
| USB powered | Yes |
| USB version | 2.0/3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Vendor homepage | https://www.axagon.eu/en/produkty/ade-txpd |
| VLAN support | Yes |
| VLAN tagging | Yes |
| Wake on LAN | Yes |
| Wake on LAN ready | Yes |
| Warranty period | 2 |
| Weight | 28 g |
| Weight | 28 |
| Width | 76 |
| Windows operating systems supported | Yes |