AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €35.24
Unmanaged Fast Ethernet switch with 4x PoE ports (IEEE 802.3af/at, 36 W budget, 30 W/port) and 2x Fast Ethernet uplinks. Extend mode up to 250 m. PoE watchdog. Switching capacity 1.2 Gbit/s. Operating -10 to +55 °C.
| GENERAL | |
| Manufacturer | DAHUA |
| Condition | New |
| SKU | 1376831 |
| DETAILS | |
| Operating temp | –10-55 °C |
| PoE | Yes |
| PoE budget | 36 W |
| Ports | 4 |
| Throughput | 1.2 Gbps |
| Type | No |
| 10g support | No |
| Ac input voltage | 100 - 240 |
| Basic switching rj 45 ethernet ports type | Fast Ethernet (10/100) |
| Category code | SWI |
| Certification | CE: EN60950; FCC |
| Depth | 108.1 |
| Description | <p>> Support four 10/100M PoE power supply ports, and two 10/100M uplink ports · |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 |
| Extend mode | 250 |
| Fast ethernet (copper) ports quantity | 4 |
| Forwarding rate | 0.89 |
| Height | 35 |
| Layer | L2 |
| MAC address table | 2000 |
| MAC table | 2000 entries |
| Max POE per port | 30 |
| Model name | PFS3006-4ET-36 |
| Networking standards | IEEE 802.3/IEEE 802.3u/IEEE 802.3x |
| Operating relative humidity (h h) | 10 - 90 |
| Operating temperature (t t) | -10 - 55 |
| Package depth | 262 |
| Package height | 72 |
| Package weight | 1110 |
| Package width | 303 |
| POE ports | 4 |
| POE standard | IEEE 802.3af/at |
| POE watchdog | Yes |
| Port speed | Fast Ethernet (10/100) |
| Power consumption (max) | 36 |
| Power consumption max | 36 W |
| Power over ethernet (poe) ports quantity | 4 |
| Power over ethernet (poe) power per port | 30 |
| Power source | AC |
| Power supply included | Yes |
| Product colour | Black |
| Summary | Dahua Technology PoE DH-PFS3006-4ET-36. Basic switching RJ-45 Ethernet ports typ |
| Switch type | Unmanaged |
| Unit box height | 0.07 |
| Unit box length | 0.305 |
| Unit box width | 0.26 |
| Unit calculated volume | 0.007083 |
| Unit calculated weight | 1.14 |
| Units per pallet | 0 |
| Units per shipping box | 10 |
| Uplink ports quantity | 2 |
| Vendor homepage | https://www.dahuasecurity.com/products/All-Products/Transmission/PoE-Switches/De |
| Weight | 560 |
| Width | 194 |