AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €17.28
Compact L2 unmanaged 8-port gigabit switch in plastic fanless housing. Switching capacity 16 Gbit/s, MAC table 2000 entries, 1.5 MB buffer. Plug and play. Desktop/wall mount. Max consumption 3 W. MTBF 5.05M hours.
| GENERAL | |
| Manufacturer | DAHUA |
| Condition | New |
| SKU | 1387151 |
| DETAILS | |
| Operating temp | 0–45 °C |
| PoE | No |
| Ports | 8 |
| Throughput | 16 Gbps |
| Type | Unmanaged |
| 10g support | No |
| Basic switching rj 45 ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Category code | SWI |
| Compliance certificates | CE/Federal Communications Commission (FCC) |
| Copper ethernet cabling technology | 1000BASE-T/100BASE-T/10BASE-T |
| Dc input voltage | 5 V |
| Dc input voltage | 5 |
| Depth | 132.9 |
| Description | <p>The Device is a layer-2 commercial switch. It has a high-performance switchin |
| Fanless | Yes |
| Fanless | Yes |
| Forwarding rate | 11.904 |
| Gigabit ethernet (copper) ports quantity | 8 |
| Height | 24 |
| Housing material | Plastic |
| Housing material | Plastic |
| Input current | 1 |
| Layer | L2 |
| MAC address table | 2000 |
| MAC table | 2000 entries |
| Mean time between failures (mtbf) | 5051758.14 |
| Model name | PFS3008-8GT-L-V2 |
| Mtbf h | 5051758 |
| Operating relative humidity (h h) | 5 - 95 |
| Operating temperature (t t) | 0 - 45 |
| Package depth | 136 |
| Package height | 153 |
| Package weight | 290 |
| Package width | 55 |
| Packet buffer | 1.5 |
| Packet buffer memory | 1.5 |
| Plug and play | Yes |
| Power consumption (max) | 3 |
| Power consumption max | 3 W |
| Power source | DC |
| Power supply included | Yes |
| Product colour | White |
| Rack mounting | No |
| Storage relative humidity (h h) | 5 - 95 |
| Storage temperature (t t) | -40 - 70 |
| Summary | Dahua Technology PFS3008-8GT-L. Switch type: Unmanaged, Switch layer: L2. Basic |
| Sustainability compliance | Yes |
| Switch type | Unmanaged |
| Unit box height | 0.055 |
| Unit box length | 0.155 |
| Unit box width | 0.135 |
| Unit calculated volume | 0.001478 |
| Unit calculated weight | 0.27 |
| Units per pallet | 0 |
| Units per shipping box | 30 |
| Vendor homepage | https://www.dahuasecurity.com/products/All-Products/Transmission/IT-Channel-Prod |
| Weight | 160 |
| Width | 62.4 |