AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €242.62
Outdoor LTE Cat18 CPE with 17 dBi high-gain grid antenna. Supports carrier aggregation, up to 1.2 Gbps download. Dual-core ARM CPU (800 MHz), 256 MB RAM, Gigabit Ethernet with PoE-in. MicroSIM slot. Suitable for rural and remote locations with weak signal.
| GENERAL | |
| Manufacturer | MIKROTIK |
| Condition | New |
| SKU | 1372586 |
| DETAILS | |
| Mesh | No |
| PoE | Yes |
| Ports | 1x Gigabit Ethernet (PoE-in) |
| Throughput | LTE CAT18, up to 1.2 Gbps |
| Weight | 2 kg |
| Wi-Fi | N/A (LTE only) |
| Antenna gain | 17 |
| Antennas | Integrated 17 dBi grid MIMO 2x2 |
| Carrier aggregation | Yes |
| Category code | WOD |
| CPU | 88F3720 dual-core ARM 800 MHz |
| CPU | 88F3720 800 MHz |
| Description | <p>Mikrotic LHG LTE18 kit<br /> · <br /> · Like the previous LHG LTE models, thi |
| Dimensions | 391 x 391 x 227 |
| Dimensions | 391 x 391 x 227 mm |
| Lte cat | CAT18 |
| MIMO | 2x2 |
| Model | Mikrotic LHG LTE18 kit |
| Mount | Pole, mast |
| Network device type | Bridge |
| Outdoor | Yes |
| POE type | Passive PoE |
| Product net weight | 2 |
| Ram | 256 MB |
| Ram | 256 |
| Sim slot | MicroSIM |
| Unit box height | 0.445 |
| Unit box length | 0.47 |
| Unit box width | 0.165 |
| Unit calculated volume | 0.04145 |
| Unit calculated weight | 2.63 |
| Units per pallet | 0 |
| Units per shipping box | 4 |
| Vendor homepage | https://mikrotik.com/product/lhg_lte18 |