AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €46.77
Wi-Fi 6 (802.11ax) dual-band gigabit router with 1201 Mbps (5 GHz) + 300 Mbps (2.4 GHz). Triple-core 1.5 GHz CPU. 4x Gigabit LAN + 1x WAN. OFDMA, MU-MIMO, Beamforming, TWT. VPN server (OpenVPN/PPTP). WPA2 security.
| GENERAL | |
| Manufacturer | TP-LINK |
| Condition | New |
| SKU | 1310594 |
| DETAILS | |
| Ports | 4 |
| Security | WEP/WPA/WPA2 |
| Throughput | 1201 Mbps |
| VPN | OpenVPN, PPTP |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6 |
| 3g | No |
| 3g/4g USB modem compatibility | No |
| 4g | No |
| Ac adapter included | Yes |
| Access control list (acl) | Yes |
| Antenna design | External |
| Antennas | 4 external |
| Antennas quantity | 4 |
| Bands | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Beamforming | Yes |
| Cables included | AC/LAN (RJ-45) |
| Category code | WRO |
| CPU | Triple-core 1.5 GHz |
| Depth | 135 |
| Description | <p><b>The Latest Wi-Fi 6 Technology</b><br>Archer AX1500 brings the latest Wi-Fi |
| DHCP client | Yes |
| DHCP server | Yes |
| Dmz support | Yes |
| Dsl WAN | No |
| Dynamic DNS (ddns) | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet WAN | Yes |
| Firewall | Yes |
| Height | 38.6 |
| Mu MIMO | Yes |
| Mu MIMO technology | Yes |
| Ofdma | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Operating relative humidity (h h) | 10 - 90 |
| Operating temperature (t t) | 0 - 40 |
| Output current | 1 |
| Output voltage | 12 |
| Parental control | Yes |
| Port forwarding | Yes |
| Port triggering | Yes |
| Power source type | AC |
| Product colour | Black |
| Product type | Tabletop router |
| Quick installation guide | Yes |
| Reset button | Yes |
| Sim card slot | No |
| Storage relative humidity (h h) | 5 - 90 |
| Storage temperature (t t) | -40 - 70 |
| Summary | TP-Link Archer AX1500. Wi-Fi band: Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz), Top Wi-Fi standa |
| Twt | Yes |
| Unit box height | 0.24 |
| Unit box length | 0.33 |
| Unit box width | 0.075 |
| Unit calculated volume | 0.006825 |
| Unit calculated weight | 0.96 |
| Units per shipping box | 10 |
| Universal plug and play (upnp) | Yes |
| Url filtering | Yes |
| Vendor homepage | https://www.tp-link.com/us/home-networking/wifi-router/archer-ax1500/#specificat |
| Wi fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Width | 260.2 |
| Wlan data transfer rate (first band) | 1201 |
| Wlan data transfer rate (second band) | 300 |
| Wps push button | Yes |