AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €96.32
AX5400 Wi-Fi 6 dual-band router: 4804 Mbps (5 GHz HE160) + 574 Mbps (2.4 GHz). 4x Gigabit LAN + 1x WAN + USB 3.0. Six external antennas. Dual-core 1 GHz CPU. OFDMA, MU-MIMO, Beamforming, WPA3. TP-Link HomeShield security. OneMesh support.
| GENERAL | |
| Manufacturer | TP-LINK |
| Condition | New |
| SKU | 1352136 |
| DETAILS | |
| Ports | 4 |
| Security | WPA/WPA2/WPA2-Enterprise/WPA3/WPA-Enterprise |
| Throughput | 5400 Mbps |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6 |
| Access control list (acl) | Yes |
| Antenna design | External |
| Antennas | 6 external |
| Antennas quantity | 6 |
| Bands | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Beamforming | Yes |
| Built in processor | Yes |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Category code | WRO |
| CPU | Dual-core 1 GHz |
| Depth | 147.2 |
| Description | <p><b>Wi-Fi 6 Upgrades Everything</b><br>The latest generation of Wi-Fi technolo |
| DHCP client | Yes |
| Dmz support | Yes |
| Dos attack prevention | Yes |
| Dsl WAN | Yes |
| Dynamic DNS (ddns) | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10/100/1000 |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet WAN | Yes |
| Filtering | Yes |
| Firewall | Yes |
| Height | 49.2 |
| IP address filtering | Yes |
| MAC address filtering | Yes |
| MIMO | Yes |
| Model name | Archer AX72 |
| Modulation | 1024-QAM/OFDM |
| Mu MIMO | Yes |
| Mu MIMO technology | Yes |
| Network address translation (nat) | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a/IEEE 802.11ac/IEEE 802.11ax/IEEE 802.11b/IEEE 802.11g |
| Ofdma | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Operating relative humidity (h h) | 10 - 90 |
| Operating temperature (t t) | 0 - 40 |
| Parental control | Yes |
| Port forwarding | Yes |
| Port triggering | Yes |
| Power source type | DC |
| Processor cores | 2 |
| Processor frequency | 1000 |
| Product colour | Black |
| Product type | Portable router |
| Quality of service (qos) support | Yes |
| Reset button | Yes |
| Storage relative humidity (h h) | 5 - 90 |
| Storage temperature (t t) | -40 - 70 |
| Summary | TP-Link Archer AX72. WAN connection type: RJ-45. Wi-Fi band: Dual-band (2.4 GHz |
| Support samba (storage) | Yes |
| Unit box height | 0.265 |
| Unit box length | 0.33 |
| Unit box width | 0.122 |
| Unit calculated volume | 0.01209 |
| Unit calculated weight | 1.71 |
| Units per pallet | 0 |
| Units per shipping box | 8 |
| Universal plug and play (upnp) | Yes |
| USB 3.2 gen 1 (3.1 gen 1) type a ports quantity | 1 |
| USB port | Yes |
| Vendor homepage | https://www.tp-link.com/my/home-networking/wifi-router/archer-ax72/#overview |
| WAN connection type | RJ-45 |
| Web based management | Yes |
| Wi fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Width | 272.5 |
| Wireless distribution system (wds) bridge | Yes |
| Wlan data transfer rate (first band) | 4804 |
| Wlan data transfer rate (second band) | 574 |
| Wps push button | Yes |