New
Grade A Certified
Tested & Inspected
Secure Packaging
ASROCKSKU: 1457480
ASRock PRO-750G 750W ATX3.1 80 PLUS Gold Power Supply
Starting from
€62.82● 9 in stock
excl. VAT · incl. VAT: €76.01
From €62.82
Description
ASRock PRO-750G is an 80 PLUS Gold certified ATX 3.1 & PCIe 5.1 ready power supply delivering 750W of continuous power. Features a native 12V-2x6 connector (450W) with dual-colour design for easy installation verification, a quiet 120mm active cooling fan, and full protection suite (OCP, OPP, OVP, OTP, SCP, UVP). Rated for 100–240V universal input at 50/60Hz. Includes 24-pin ATX motherboard connector, 4+4-pin EPS CPU cable, 1× 12+4-pin PCIe 5.1 cable, 2× 6+2-pin PCIe cables, 4× SATA and 2× Molex connectors. 3-year ASRock warranty. Dimensions: 150×140×86 mm.
| GENERAL | |
| Manufacturer | ASROCK |
| Condition | New |
| SKU | 1457480 |
| DETAILS | |
| Color | Black |
| Efficiency | 80 PLUS Gold |
| Form factor | ATX |
| Modular | No |
| Power | 750 W |
| Weight | 2.33 kg |
| Atx version | 3.1 |
| Cable motherboard | 600 |
| Cable SATA | 450/570/690 |
| Connectors CPU | 4+4-pin EPS |
| Connectors molex | 2 |
| Connectors motherboard | 24-pin ATX |
| Connectors PCIE 12v2x6 | 1 |
| Connectors PCIE 6 2pin | 2 |
| Connectors SATA | 4 |
| Cooling | Active |
| Depth | 140 |
| Dimensions | 150×140×86 |
| Fan count | 1 |
| Fan size | 120 |
| Height | 86 |
| Illumination | No |
| Input current | 10-5A |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Input voltage | 100-240V |
| Max current 12v a | 62.5 |
| Max current 3v3 a | 20 |
| Max current 5v a | 20 |
| Max current 5vsb a | 3 |
| Max current minus12v a | 0.3 |
| Mtbf hours | 100000 |
| PCIE version | 5.1 |
| Power switch | Yes |
| Protection | OCP, OPP, OVP, OTP, SCP, UVP |
| Rail 12v | 750 |
| Rail 3v3 | 100 |
| Rail 5v | 100 |
| Rail 5vsb | 15 |
| Rail minus12v | 3.6 |
| Warranty years | 3 |
| Width | 150 |
You may also need
AXIS1231749
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
MICROSOFT1428613
Microsoft Windows Server 2025 CAL OEM 5 User CALs English DVD (EP2-25279)
EditionStandard
License typeOEM
Client licenses5 Clt
Version year2025
DELL1435328
Dell 3.5" LFF HDD Bay Blank Filler for PowerEdge Gen13-16 (F3F7V)
Form factorLFF
Weight lbs1.5
Drive bay size3.5"
Dust protectionYes
SUPERMICRO1430642
Supermicro 2.5" SFF Hot-Swap Drive Tray SAS/SATA/NVMe Tool-Less Gen5.5 (MCP-220-00188-0B)
Form factorSFF
Hot swapYes
Tool lessYes
GenerationGen 5.5