New
Grade A Certified
Tested & Inspected
Secure Packaging
ASROCKSKU: 1457481
ASRock PRO-850G 850W ATX 3.1 80 PLUS Gold Power Supply
Starting from
€70.35● 7 in stock
excl. VAT · incl. VAT: €85.12
From €70.35
Description
The ASRock PRO-850G is an 850W ATX 3.1 & PCIe 5.1 ready power supply with 80 PLUS Gold efficiency certification. Features a native 12V-2x6 (PCIe 5.1) connector with dual-colour design for secure seating confirmation, a low-noise 120mm fan with active cooling, and a comprehensive protection suite (OCP, OPP, OVP, OTP, SCP, UVP). Delivers 70.8A on the +12V rail, dual SATA power cables (4 connectors), 2× 6+2-pin PCIe cables, and a 60 cm 24-pin ATX motherboard cable. Rated MTBF 100,000 hours, backed by a 3-year ASRock warranty.
| GENERAL | |
| Manufacturer | ASROCK |
| Condition | New |
| SKU | 1457481 |
| DETAILS | |
| Color | Black |
| Efficiency | 80 PLUS Gold |
| Fan size | 120 mm |
| Form factor | ATX |
| Modular | No |
| Power | 850 W |
| Weight | 2.45 kg |
| Atx version | 3.1 |
| Cable motherboard | 600 |
| Cable SATA | 450/570/690 |
| Connector CPU 4plus4 | Yes |
| Connector eps 4plus4 | Yes |
| Connector molex | 2 |
| Connector motherboard | 24-pin ATX |
| Connector PCIE 12plus4 | 1 |
| Connector PCIE 6plus2 | 2 |
| Connector SATA | 4 |
| Cooling type | Active |
| Depth | 140 |
| Dimensions | 150 × 86 × 140 |
| Fan count | 1 |
| Height | 86 |
| Illumination | No |
| Input current | 12-6 A |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Input voltage | 100-240V |
| Mtbf hours | 100000 |
| On off switch | Yes |
| Package type | Box |
| PCIE version | 5.1 |
| Protection | OCP, OPP, OVP, OTP, SCP, UVP |
| Rail 12v amps | 70.8 |
| Rail 12v watts | 850 |
| Rail 3v3 amps | 20 |
| Rail 3v3 watts | 100 |
| Rail 5v amps | 20 |
| Rail 5v watts | 100 |
| Rail 5vsb amps | 3 |
| Rail 5vsb watts | 15 |
| Rail neg12v amps | 0.3 |
| Rail neg12v watts | 3.6 |
| Units per shipping box | 6 |
| Vendor homepage | https://www.asrock.com/Power-Supply/PRO/PRO-850G |
| Width | 150 |
You may also need
AXIS1231749
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
MICROSOFT1428613
Microsoft Windows Server 2025 CAL OEM 5 User CALs English DVD (EP2-25279)
EditionStandard
License typeOEM
Client licenses5 Clt
Version year2025
DELL1435328
Dell 3.5" LFF HDD Bay Blank Filler for PowerEdge Gen13-16 (F3F7V)
Form factorLFF
Weight lbs1.5
Drive bay size3.5"
Dust protectionYes
SUPERMICRO1430642
Supermicro 2.5" SFF Hot-Swap Drive Tray SAS/SATA/NVMe Tool-Less Gen5.5 (MCP-220-00188-0B)
Form factorSFF
Hot swapYes
Tool lessYes
GenerationGen 5.5