New
Grade A Certified
Tested & Inspected
Secure Packaging
ASROCKSKU: 1457483
ASRock PRO-750B 750W ATX3.1 80 PLUS Bronze Power Supply
Starting from
€52.15● 11 in stock
excl. VAT · incl. VAT: €63.10
From €52.15
Description
ASRock PRO-750B is a 750W ATX3.1 & PCIe 5.1 ready power supply with 80 PLUS Bronze certification. Features a native 12V-2x6 connector (450W) with dual-color design for secure connection feedback. Includes a quiet 120mm fan, full protection suite (OCP/OPP/OVP/OTP/SCP/UVP), and non-modular cabling. Connectors: 24-pin ATX motherboard, 4+4-pin EPS CPU, 1× 12+4-pin PCIe (12V-2x6), 2× 6+2-pin PCIe, 4× SATA, 2× Molex. Input: 100–240V AC, 50/60Hz. Dimensions: 150×140×86mm. 3-year warranty.
| GENERAL | |
| Manufacturer | ASROCK |
| Condition | New |
| SKU | 1457483 |
| DETAILS | |
| Color | Black |
| Efficiency | 80 PLUS Bronze |
| Fan size | 120 mm |
| Form factor | ATX |
| Modular | No |
| Power | 750 W |
| Weight | 2.08 kg |
| Atx version | 3.1 |
| Connector CPU | 4+4-pin EPS |
| Connector molex | 2 |
| Connector motherboard | 24-pin ATX |
| Connector PCIE 12v2x6 | 1 |
| Connector PCIE 6plus2 | 2 |
| Connector SATA | 4 |
| Dimensions | 150×140×86 |
| Illumination | No |
| Input current | 10-5A |
| Input frequency | 50/60Hz |
| Input voltage | 100-240V |
| Max current 12v | 62.5 |
| Motherboard cable length | 600 |
| Mtbf hours | 100000 |
| Packaging | Box |
| PCIE version | 5.1 |
| Protections | OCP/OPP/OVP/OTP/SCP/UVP |
| Purpose | PC |
| SATA cable length | 450/570/690 |
You may also need
AXIS1231749
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
MICROSOFT1428613
Microsoft Windows Server 2025 CAL OEM 5 User CALs English DVD (EP2-25279)
EditionStandard
License typeOEM
Client licenses5 Clt
Version year2025
DELL1435328
Dell 3.5" LFF HDD Bay Blank Filler for PowerEdge Gen13-16 (F3F7V)
Form factorLFF
Weight lbs1.5
Drive bay size3.5"
Dust protectionYes
SUPERMICRO1430642
Supermicro 2.5" SFF Hot-Swap Drive Tray SAS/SATA/NVMe Tool-Less Gen5.5 (MCP-220-00188-0B)
Form factorSFF
Hot swapYes
Tool lessYes
GenerationGen 5.5