New
Grade A Certified
Tested & Inspected
Secure Packaging
DAHUASKU: 1405339
Dahua C600 16GB DDR4 3600MHz RGB Desktop Memory Module (2×8GB, CL18, XMP 2.0)
Starting from
€155.68● 9 in stock
excl. VAT · incl. VAT: €188.37
From €155.68
Description
The Dahua C600 Series 16GB DDR4 DIMM (DDR-C600URG16G36D) is a high-performance desktop memory kit running at 3600 MHz (PC4-28800) with CL18 timings and 1.35V operating voltage. It ships as a 2×8 GB dual-channel kit in 288-pin DIMM form factor. Key highlights include Intel XMP 2.0 one-click overclocking support, premium-grade DRAM particles tested for broad motherboard compatibility, and an elegant RGB aluminium heatsink for effective thermal dissipation. Backed by a lifetime warranty and free technical support.
| GENERAL | |
| Manufacturer | DAHUA |
| Condition | New |
| SKU | 1405339 |
| DETAILS | |
| Backlight | Multicolour RGB |
| Capacity | 16 GB |
| ECC | No |
| Form factor | 288-pin DIMM |
| Operating temp | 0–70 °C |
| Speed | 3600 MHz |
| Type | DDR4 |
| Weight | 65 g |
| Cas latency | CL18 |
| Component for | Desktop PC |
| Dimensions | 136.1 × 46.9 × 7.6 |
| Heatsink | RGB aluminium |
| Operating humidity | 25–85% RH |
| Rank | 2x8 GB (dual-channel kit) |
| Registered | No |
| RGB | Yes |
| Storage temp | -20–85 °C |
| Voltage | 1.35 V |
| Xmp | Intel XMP 2.0 |
You may also need
AXIS1231749
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
MICROSOFT1428613
Microsoft Windows Server 2025 CAL OEM 5 User CALs English DVD (EP2-25279)
EditionStandard
License typeOEM
Client licenses5 Clt
Version year2025
DELL1435328
Dell 3.5" LFF HDD Bay Blank Filler for PowerEdge Gen13-16 (F3F7V)
Form factorLFF
Weight lbs1.5
Drive bay size3.5"
Dust protectionYes
SUPERMICRO1430642
Supermicro 2.5" SFF Hot-Swap Drive Tray SAS/SATA/NVMe Tool-Less Gen5.5 (MCP-220-00188-0B)
Form factorSFF
Hot swapYes
Tool lessYes
GenerationGen 5.5