New
Grade A Certified
Tested & Inspected
Secure Packaging
DAHUASKU: 1405343
Dahua C600 16GB DDR4-3600 RGB Gaming Memory Module (DDR-C600UHW16G36)
Starting from
€166.88● 7 in stock
excl. VAT · incl. VAT: €201.92
From €166.88
Description
The Dahua C600 series 16GB DDR4-3600 memory module combines high-speed transmission with Intel XMP 2.0 one-click overclocking. Fitted with an elegant RGB metal heatsink for optimal heat dissipation, it uses high-quality memory chips that have been compatibility-tested with all major motherboard brands. Available with a lifetime warranty and free technical support. Key features: 16 GB DDR4 | 3600 MHz clock speed | CL18 latency | 1.35 V operating voltage | 288-pin DIMM form factor | Intel XMP 2.0 support | RGB metal heatsink | Lifetime warranty.
| GENERAL | |
| Manufacturer | DAHUA |
| Condition | New |
| SKU | 1405343 |
| DETAILS | |
| Capacity | 16 GB |
| ECC | No |
| Form factor | 288-pin DIMM |
| Operating temp | 0–70 °C |
| Speed | 3600 MHz |
| Type | DDR4 |
| Weight | 65 g |
| Cas latency | 18 |
| Component for | PC / Desktop |
| Cooling | RGB Metal Heatsink |
| Dimensions | 136.1 × 46.9 × 7.6 mm |
| Modules layout | 1 x 16 GB |
| Operating humidity | 25–85 % RH |
| Package dimensions | 176.6 × 78.9 × 9.5 mm |
| Package weight g | 87 |
| Registered | No |
| Vendor homepage | https://www.dahuasecurity.com/products/All-Products/Dahua-Memory/Memory-Module/C |
| Voltage | 1.35 V |
| Xmp version | 2.0 |
You may also need
AXIS1231749
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
MICROSOFT1428613
Microsoft Windows Server 2025 CAL OEM 5 User CALs English DVD (EP2-25279)
EditionStandard
License typeOEM
Client licenses5 Clt
Version year2025
DELL1435328
Dell 3.5" LFF HDD Bay Blank Filler for PowerEdge Gen13-16 (F3F7V)
Form factorLFF
Weight lbs1.5
Drive bay size3.5"
Dust protectionYes
SUPERMICRO1430642
Supermicro 2.5" SFF Hot-Swap Drive Tray SAS/SATA/NVMe Tool-Less Gen5.5 (MCP-220-00188-0B)
Form factorSFF
Hot swapYes
Tool lessYes
GenerationGen 5.5