New
Grade A Certified
Tested & Inspected
Secure Packaging
ENDORFYSKU: 1439916
ENDORFY Vero L5 Bronze 500W ATX Power Supply
Starting from
€44.48● 8 in stock
excl. VAT · incl. VAT: €53.82
From €44.48
Description
The ENDORFY Vero L5 Bronze 500W is a stable ATX power supply with DC-DC converters for precise voltage regulation, delivering 500 W of continuous power. Features 80 PLUS Bronze certification, Taiwanese Teapo capacitors rated to 105°C, a quiet 120mm Stratus fan with FDB bearings, and full protection against short circuits, overloads, overvoltage and undervoltage. Non-modular cabling with 24-pin ATX motherboard connector, 1× PCIe 6+2-pin, 5× SATA, 1× Molex and EPS 4+4-pin CPU connector. Compact 140 mm chassis depth fits smaller cases. 3-year warranty.
| GENERAL | |
| Manufacturer | ENDORFY |
| Condition | New |
| SKU | 1439916 |
| DETAILS | |
| Efficiency | 80 PLUS Bronze |
| Fan size | 120 mm |
| Form factor | ATX |
| Modular | No |
| Power | 500 W |
| Weight | 2060 g |
| Ac input voltage v | 230 |
| Bearing technology | FDB |
| Cables included | AC, CPU, PCIe, Peripheral (Molex), SATA |
| Cabling type | Non-Modular |
| Capacitor brand | Teapo (Taiwan) |
| Capacitor temp rating c | 105 |
| Chassis depth | 140 |
| Chassis height | 87 |
| Chassis width | 150 |
| Colour | Black |
| Cooling type | Active |
| Eps connector 4plus4pin | Yes |
| Fan location | Top |
| Fan speed max RPM | 1400 |
| Fans count | 1 |
| Max current 12v a | 70 |
| Max current 3v3 a | 20 |
| Max current 5vsb a | 3 |
| Max current neg12v a | 0.3 |
| Molex cable length | 820 |
| Molex connectors 4pin | 1 |
| Motherboard cable length | 570 |
| Motherboard connector | 24-pin ATX |
| Mtbf hours | 80000 |
| On off switch | Yes |
| Operating temp max c | 105 |
| Package type | Box |
| PCIE cable length | 560 |
| PCIE connectors 6plus2 | 1 |
| Protection features | OCP/OPP/OVP/SCP/UVP |
| SATA cable length | 820 |
| SATA connectors | 5 |
| Supported mb form factors | ATX, Micro BTX, Mini-ATX |
| Units per shipping box | 6 |
| Vendor homepage | https://endorfy.com/en/product/vero-l5-bronze-500w/ |
You may also need
AXIS1231749
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
MICROSOFT1428613
Microsoft Windows Server 2025 CAL OEM 5 User CALs English DVD (EP2-25279)
EditionStandard
License typeOEM
Client licenses5 Clt
Version year2025
DELL1435328
Dell 3.5" LFF HDD Bay Blank Filler for PowerEdge Gen13-16 (F3F7V)
Form factorLFF
Weight lbs1.5
Drive bay size3.5"
Dust protectionYes
SUPERMICRO1430642
Supermicro 2.5" SFF Hot-Swap Drive Tray SAS/SATA/NVMe Tool-Less Gen5.5 (MCP-220-00188-0B)
Form factorSFF
Hot swapYes
Tool lessYes
GenerationGen 5.5