New
Grade A Certified
Tested & Inspected
Secure Packaging
ENDORFYSKU: 1439917
ENDORFY Vero L5 Bronze 600W Power Supply
Starting from
€54.41● 10 in stock
excl. VAT · incl. VAT: €65.84
From €54.41
Description
The ENDORFY Vero L5 Bronze 600W is a stable ATX power supply with DC-DC converters for regulated voltages. Featuring Taiwanese Teapo electrolytic and aluminium-polymer capacitors rated up to 105 °C, 80 PLUS® Bronze certification, and a silent Stratus fan with FDB bearings (120 mm). Non-modular cabling. Protection: OCP, OPP, OVP, SCP, UVP. Connectors: 24-pin ATX motherboard, 2× PCIe 8-pin, 5× SATA, 1× Molex 4-pin. Combined +12 V rail: 49 A / 588 W. Chassis depth: 150 mm. MTBF: 80,000 hours. Warranty: 3 years.
| GENERAL | |
| Manufacturer | ENDORFY |
| Condition | New |
| SKU | 1439917 |
| DETAILS | |
| Efficiency | 80 PLUS Bronze |
| Fan size | 120 mm |
| Form factor | ATX |
| Modular | No |
| Power | 600 W |
| Weight | 1690 g |
| Ac input frequency | 50 Hz |
| Ac input voltage | 200-240V |
| Cable mb | 570 |
| Cable molex | 820 |
| Cable SATA | 500 |
| Capacitor brand | Teapo (Taiwan) |
| Capacitor types | electrolytic + aluminium-polymer |
| Combined power 12v | 588 |
| Combined power 3v3 | 97 |
| Combined power 5v | 97 |
| Combined power 5vsb | 12.5 |
| Combined power neg12v | 3.6 |
| Compliance | CE / FCC / RoHS |
| Connectors atx24pin | 1 |
| Connectors molex4pin | 1 |
| Connectors pcie8pin | 2 |
| Connectors SATA | 5 |
| Country of origin | China |
| Dimensions | 140 × 87 × 150 |
| Fan bearing | FDB |
| Fan model | Stratus |
| Input current a | 5 |
| Max capacitor temp c | 105 |
| Max current 12v a | 49 |
| Max current 3v3 a | 15 |
| Max current 5v a | 15 |
| Max current 5vsb a | 2.5 |
| Max current neg12v a | 0.3 |
| Mtbf hours | 80000 |
| On off switch | Yes |
| Product colour | Black |
| Protection | OCP/OPP/OVP/SCP/UVP |
| Supported mb form factors | ATX |
You may also need
AXIS1231749
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
MICROSOFT1428613
Microsoft Windows Server 2025 CAL OEM 5 User CALs English DVD (EP2-25279)
EditionStandard
License typeOEM
Client licenses5 Clt
Version year2025
DELL1435328
Dell 3.5" LFF HDD Bay Blank Filler for PowerEdge Gen13-16 (F3F7V)
Form factorLFF
Weight lbs1.5
Drive bay size3.5"
Dust protectionYes
SUPERMICRO1430642
Supermicro 2.5" SFF Hot-Swap Drive Tray SAS/SATA/NVMe Tool-Less Gen5.5 (MCP-220-00188-0B)
Form factorSFF
Hot swapYes
Tool lessYes
GenerationGen 5.5