New
Grade A Certified
Tested & Inspected
Secure Packaging
KINGSTONSKU: 1354301
Kingston KC3000 4TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe SSD
Starting from
€815.45● 4 in stock
excl. VAT · incl. VAT: €986.69
From €815.45
Description
Kingston KC3000 PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD delivers next-level performance using the latest Gen 4x4 NVMe controller and 3D TLC NAND. With formidable speeds up to 7,000 MB/s read/write, it ensures improved workflow in high-performance desktop and laptop PCs. The compact M.2 2280 design fits seamlessly into motherboards. Features a low-profile graphene aluminium heat spreader for exceptional thermal dissipation. Available capacities from 512GB to 4096GB. Controller: Phison E18. Endurance: 3,200 TBW. MTBF: 1,800,000 hours. Random read/write: 1,000,000 IOPS (4KB).
| GENERAL | |
| Manufacturer | KINGSTON |
| Condition | New |
| SKU | 1354301 |
| DETAILS | |
| Capacity | 4 TB |
| Form factor | M.2 |
| Interface | PCIe 4.0 |
| Operating temp | 0–70 °C |
| Read | 7000 MB/s |
| Weight | 9.7 g |
| Write | 7000 MB/s |
| Component for | PC/Laptop |
| Controller | Phison E18 |
| Cooling | Graphene aluminium heat spreader |
| Dimensions | 80 × 22 × 3.5 |
| Endurance tbw | 3200 |
| Hs code | 84717070 |
| Memory type | 3D TLC |
| Mtbf hours | 1800000 |
| NVME | Yes |
| Origin | China/Taiwan |
| Power avg | 0.36 |
| Power idle | 0.005 |
| Power read | 2.7 |
| Power write | 10.2 |
| Random read iops | 1000000 |
| Random write iops | 1000000 |
| Storage temp | -40–85 °C |
You may also need
AXIS1231749
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
MICROSOFT1428613
Microsoft Windows Server 2025 CAL OEM 5 User CALs English DVD (EP2-25279)
EditionStandard
License typeOEM
Client licenses5 Clt
Version year2025
DELL1435328
Dell 3.5" LFF HDD Bay Blank Filler for PowerEdge Gen13-16 (F3F7V)
Form factorLFF
Weight lbs1.5
Drive bay size3.5"
Dust protectionYes
SUPERMICRO1430642
Supermicro 2.5" SFF Hot-Swap Drive Tray SAS/SATA/NVMe Tool-Less Gen5.5 (MCP-220-00188-0B)
Form factorSFF
Hot swapYes
Tool lessYes
GenerationGen 5.5