New
Grade A Certified
Tested & Inspected
Secure Packaging
KINGSTONSKU: 1354816
Kingston KC3000 2TB M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD
Starting from
€417.89● 13 in stock
excl. VAT · incl. VAT: €505.65
From €417.89
Description
Kingston KC3000 PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD delivers next-level performance using the latest Gen 4x4 NVMe controller and 3D TLC NAND. With formidable speeds up to 7,000 MB/s read/write, it ensures improved workflow in high-performance desktop and laptop PCs. The compact M.2 2280 design fits seamlessly into motherboards. Features a low-profile graphene aluminium heat spreader for exceptional thermal dissipation. Available in capacities from 512GB to 4096GB. Ideal for power users, 3D rendering and 4K+ content creation. 2TB capacity | PCIe 4.0 x4 | NVMe | 3D TLC NAND | Phison E18 controller | Read: 7,000 MB/s | Write: 7,000 MB/s | 1,600 TBW endurance | MTBF: 1,800,000 hours | 5-year warranty.
| GENERAL | |
| Manufacturer | KINGSTON |
| Condition | New |
| SKU | 1354816 |
| DETAILS | |
| Capacity | 2 TB |
| Form factor | M.2 |
| Interface | PCIe 4.0 |
| Operating temp | 0–70°C |
| Read | 7000 MB/s |
| Weight | 9.7 g |
| Write | 7000 MB/s |
| Component for | PC/Laptop |
| Controller | Phison E18 |
| Cooling type | Heatsink (graphene aluminium) |
| Country of origin | China/Taiwan |
| Dimensions | 80 x 22 x 3.5 |
| Endurance tbw | 1600 |
| M2 size | 2280 |
| Mtbf hours | 1800000 |
| Nand type | 3D TLC |
| NVME | Yes |
| Power avg | 0.36 |
| Power idle | 0.005 |
| Power read | 2.8 |
| Power write | 9.9 |
| Random read iops | 1000000 |
| Random write iops | 1000000 |
| Series | KC3000 |
| Storage temp | -40-85°C |
You may also need
AXIS1231749
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
MICROSOFT1428613
Microsoft Windows Server 2025 CAL OEM 5 User CALs English DVD (EP2-25279)
EditionStandard
License typeOEM
Client licenses5 Clt
Version year2025
DELL1435328
Dell 3.5" LFF HDD Bay Blank Filler for PowerEdge Gen13-16 (F3F7V)
Form factorLFF
Weight lbs1.5
Drive bay size3.5"
Dust protectionYes
SUPERMICRO1430642
Supermicro 2.5" SFF Hot-Swap Drive Tray SAS/SATA/NVMe Tool-Less Gen5.5 (MCP-220-00188-0B)
Form factorSFF
Hot swapYes
Tool lessYes
GenerationGen 5.5