New
Grade A Certified
Tested & Inspected
Secure Packaging
KINGSTONSKU: 1453242
Kingston DC600ME 3.84TB Enterprise SATA SSD 2.5" (SEDC600ME/3840G)
Starting from
€1,806.10● 5 in stock
excl. VAT · incl. VAT: €2,185.38
From €1,806.10
Description
Kingston DC600ME — enterprise-grade 2.5" SATA III 6 Gb/s SSD (3.84 TB) built for mixed-use data centre workloads. Uses 3D TLC NAND with hardware-based power loss protection (PLP capacitors) and AES 256-bit encryption with TCG Opal 2.0 support. Sequential read 560 MB/s, write 530 MB/s. Random read (4K) 94,000 IOPS, random write (4K) 59,000 IOPS. Endurance rated at 7,008 TBW. MTBF 2,000,000 hours. Hot-plug supported. Optimised for low latency and IO consistency in RAID, hyperscale and cloud environments.
| GENERAL | |
| Manufacturer | KINGSTON |
| Condition | New |
| SKU | 1453242 |
| DETAILS | |
| Capacity | 3.8 TB |
| Form factor | 2.5" |
| Interface | Serial ATA III |
| Operating temp | 0–70 °C |
| Read | 560 MB/s |
| Weight | 71 g |
| Write | 530 MB/s |
| Component for | Server/workstation |
| Data transfer rate gbps | 6 |
| Dimensions | 100.1 x 69.85 x 7 |
| Encryption | AES 256-bit |
| Endurance tbw | 7008 |
| Hot plug | Yes |
| Iops read 4k | 94000 |
| Iops write 4k | 59000 |
| Mtbf hours | 2000000 |
| Nand type | 3D TLC NAND |
| Plp | Yes |
| Power avg | 1.45 |
| Power idle | 1.3 |
| Power read | 1.6 |
| Power write | 3.6 |
| Read latency us | 130 |
| Security standards | TCG Opal 2.0 |
| Smart | Yes |
| Storage temp | -40 - 85 °C |
| Target workload | Mixed Use (MU) |
| Write latency us | 70 |
You may also need
AXIS1231749
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
MICROSOFT1428613
Microsoft Windows Server 2025 CAL OEM 5 User CALs English DVD (EP2-25279)
EditionStandard
License typeOEM
Client licenses5 Clt
Version year2025
DELL1435328
Dell 3.5" LFF HDD Bay Blank Filler for PowerEdge Gen13-16 (F3F7V)
Form factorLFF
Weight lbs1.5
Drive bay size3.5"
Dust protectionYes
SUPERMICRO1430642
Supermicro 2.5" SFF Hot-Swap Drive Tray SAS/SATA/NVMe Tool-Less Gen5.5 (MCP-220-00188-0B)
Form factorSFF
Hot swapYes
Tool lessYes
GenerationGen 5.5