AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €8.24
Nano-sized USB Wi-Fi 6 (802.11ax) adapter. 287 Mbps on 2.4 GHz single band. Supports MU-MIMO, OFDMA. Plug-and-play with internal driver. AP mode support. Compatible with Windows 11/10/7 and Linux.
| GENERAL | |
| Manufacturer | TP-LINK |
| Condition | New |
| SKU | 1445877 |
| DETAILS | |
| Form factor | Nano |
| Interface | USB |
| Security | WEP/WPA2-PSK/WPA-PSK |
| Throughput | 287 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6 |
| Antenna | Internal |
| Antenna | Yes |
| Antenna design | Internal |
| Band | 2.4 GHz |
| Bluetooth | No |
| Category code | WRA |
| Compatible operating systems | Linux (Kernel 3.10 and later) |
| Compliance certificates | CE/EAC/Federal Communications Commission (FCC)/RoHS |
| Component for | PC/Laptop |
| Connectivity technology | Wireless |
| Depth | 17.5 |
| Description | <p><b>Lightning Speed, Solid Connections</b><br>Leveraging Wi-Fi 6 technology, a |
| Height | 7.1 |
| Internal | No |
| Modulation | 16-QAM/256-QAM/64-QAM/CCK/DBPSK/DQPSK/OFDM/OFDMA |
| Mu MIMO | Yes |
| Mu MIMO | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11ax/IEEE 802.11b/IEEE 802.11g/IEEE 802.11n |
| Ofdma | Yes |
| Operating relative humidity (h h) | 10 - 90 |
| Operating temperature (t t) | 0 - 40 |
| Os support | Windows 11/10/7, Linux |
| Package type | Box |
| Plug and play | Yes |
| Product colour | Black |
| Quick installation guide | Yes |
| Sensitivity | -95 |
| Summary | TP-Link AX300. Connectivity technology: Wireless, Host interface: USB, Interface |
| Unit box height | 0.14 |
| Unit box length | 0.13 |
| Unit box width | 0.03 |
| Unit calculated volume | 0.000677 |
| Unit calculated weight | 0.065 |
| Units per shipping box | 60 |
| USB connector form factor | Straight |
| USB powered | Yes |
| USB version | 2.0 |
| Vendor homepage | https://www.tp-link.com/au/home-networking/usb-adapter/archer-tx1u-nano/#overvie |
| Wi fi | Yes |
| Wi fi band | Single-band (2.4 GHz) |
| Width | 15.8 |
| Windows operating systems supported | Windows 10/Windows 11/Windows 7 |
| Wlan data transfer rates supported | 11/150/54 |