AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €43.27
Wi-Fi 6E tri-band USB adapter with speeds up to 5400 Mbps (2402+2402+574 Mbps). 6 GHz congestion-free band. USB 3.0. High-gain antennas with Beamforming. OFDMA and MU-MIMO. WPA3 security. Compatible with Windows 10/11.
| GENERAL | |
| Manufacturer | TP-LINK |
| Condition | New |
| SKU | 1435750 |
| DETAILS | |
| Interface | USB |
| Security | WEP/WPA/WPA2/WPA2-PSK/WPA3 |
| Throughput | 5400 Mbps |
| Wi-Fi | 802.11a/b/g/n/ac/ax |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E |
| Antenna | Yes |
| Antenna design | Internal |
| Antennas | External high-gain with Beamforming |
| Bands | Tri-band (2.4 GHz / 5 GHz / 6 GHz) |
| Cables included | USB |
| Category code | WRA |
| Compliance certificates | CE/Federal Communications Commission (FCC)/RoHS |
| Component for | PC/Laptop |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Depth | 14.8 |
| Description | <p><b>FASTER. BROADER.<br>UNSTOPPABLE.</b><br>AXE5400 Wi-Fi 6E High Gain Wireles |
| Frequency range | 2.4 - 6 |
| Height | 111.7 |
| Host interface | USB |
| Internal | No |
| LED indicators | Yes |
| Model | ARCHER TXE70UH |
| Mu MIMO | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a/IEEE 802.11ac/IEEE 802.11ax/IEEE 802.11b/IEEE 802.11g/IEEE 802.11n |
| Ofdma | Yes |
| Operating relative humidity (h h) | 10 - 90 |
| Operating temperature (t t) | 0 - 40 |
| Product colour | Black |
| Quick installation guide | Yes |
| Summary | TP-Link Archer AXE5400 Wi-Fi 6E High Gain Wireless USB Adapter. Connectivity tec |
| Sustainability compliance | Yes |
| Unit box height | 0.04 |
| Unit box length | 0.2 |
| Unit box width | 0.15 |
| Unit calculated volume | 0.0012 |
| Unit calculated weight | 0.237 |
| Units per shipping box | 1 |
| USB version | 3.2 Gen 1 |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Vendor homepage | https://www.tp-link.com/uk/home-networking/adapter/archer-txe70uh/ |
| Wi fi | Yes |
| Wi fi band | Tri-band (2.4 GHz / 5 GHz / 6 GHz) |
| Width | 30.5 |
| Windows operating systems supported | Windows 10/Windows 11 |
| Wlan data transfer rates supported | 11/1732/2402/300/400/54/574 |