AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €98.95
420mm all-in-one liquid CPU cooler. Three 140mm FDB fans (400–2500 RPM), pump 800–2800 RPM. A-RGB lighting (3-pin). Full copper base, aluminium radiator. Supports LGA1700/1851, AM4/AM5. Tube length 50cm. 2-year warranty.
| GENERAL | |
| Manufacturer | ARCTIC |
| Condition | New |
| SKU | 1444646 |
| DETAILS | |
| Bearing | FDB |
| Color | Black |
| Fan diameter | 140 mm |
| Supported sockets | LGA 1700/LGA 1851/Socket AM4/Socket AM5 |
| Type | AIO Liquid Cooler |
| Airflow cfm | 186 |
| Base material | Copper |
| Base plate material | Copper |
| Category code | COC |
| Depth | 68 |
| Description | <p><b>CPU Water Coolers</b><br>Outstanding cooling performance through liquid co |
| Fan connector | 4-pin |
| Fan count | 3 |
| Fan current | 0.35 |
| Fan speed max | 2500 RPM |
| Fan speed min | 400 RPM |
| Fan voltage | 12 |
| Height | 138 |
| Illumination colour | Multi |
| Illumination LED | Yes |
| LED | Yes |
| LED color | A-RGB |
| LED connector type | 3-pin + 3-pin |
| LED voltage | 5 |
| Maximum air pressure | 5.2 |
| Model | ACFRE00185A |
| Model name | Liquid Freezer III Pro 420 A-RGB |
| Operating temperature (t t) | 0 - 40 |
| Package depth | 447 |
| Package height | 158 |
| Package weight | 2982 |
| Package width | 328 |
| Product colour | Black |
| Pulse width modulation (pwm) support | Yes |
| Pump current | 0.35 |
| Pump motor speed (max) | 2800 |
| Pump motor speed (min) | 800 |
| Pump speed max | 2800 RPM |
| Pump speed min | 800 RPM |
| Pump voltage | 12 |
| Radiator depth | 458 |
| Radiator height | 38 |
| Radiator material | Aluminum |
| Radiator size | 420 |
| Radiator width | 138 |
| Rotational speed (max) | 2500 |
| Rotational speed (min) | 400 |
| Suitable location | Processor |
| Summary | ARCTIC Liquid Freezer III Pro 420 A-RGB Multi Compatible All-in-One CPU Water Co |
| Tube diameter | 12.4 |
| Tube inner diameter | 6 |
| Tube length | 50 cm |
| Tube length | 500 |
| Type | All-in-one liquid cooler |
| Unit box height | 0.325 |
| Unit box length | 0.445 |
| Unit box width | 0.155 |
| Unit calculated volume | 0.01788 |
| Unit calculated weight | 3.4 |
| Units per pallet | 0 |
| Units per shipping box | 4 |
| Vendor homepage | https://www.arctic.de/en/Liquid-Freezer-III-Pro-420-A-RGB/ACFRE00185A |
| VRM fan speed (max) | 2500 |
| VRM fan speed (min) | 400 |
| Weight | 2358 |
| Width | 458 |