AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €33.29
4G LTE Wi-Fi router with Nano SIM slot. 300 Mbps on 2.4GHz (Wi-Fi 4). 4G download up to 150 Mbps. 2x RJ-45 LAN/WAN ports. Up to 32 simultaneous devices. Internal antennas, AP mode, DHCP, firewall. Easy setup via MERCUSYS app.
| GENERAL | |
| Manufacturer | MERCUSYS |
| Condition | New |
| SKU | 1423575 |
| DETAILS | |
| Ports | 2 |
| Security | 128-bit WEP/64-bit WEP/WPA/WPA2/WPA2-PSK/WPA-PSK |
| Throughput | 300 |
| VPN | No |
| Wi-Fi | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wi-Fi | Wi-Fi 4 |
| 3g bands supported | 2100/850/900 |
| 3g standards | HSPA/HSPA+/UMTS |
| 3g/4g USB modem compatibility | Yes |
| 4g bands supported | 1800/2100/2300/2500/2600/700/800/850/900 |
| 4g standard | LTE-TDD & LTE-FDD |
| Ac adapter included | Yes |
| Antenna design | Internal |
| Bands | 2.4 GHz |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Category code | WRO |
| Dc in jack | Yes |
| Depth | 92 |
| Description | <p><b>Build Your WiFi with 4G network</b><br>300 Mbps Wireless N 4G LTE Router<b |
| DHCP server | Yes |
| Dmz support | Yes |
| Dsl WAN | No |
| Dual sim support | No |
| Dynamic DNS (ddns) | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10/100 |
| Ethernet LAN interface type | Ethernet |
| Ethernet WAN | Yes |
| Firewall | Yes |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Height | 150.5 |
| Indication light | Yes |
| Max clients | 32 |
| Mobile gen | 4G LTE |
| Mobile network generation | 4G |
| Model name | MB110-4G |
| Networking standards | IEEE 802.11b/IEEE 802.11g/IEEE 802.11n |
| Number of products included | 1 |
| Operating relative humidity (h h) | 10 - 90 |
| Operating temperature (t t) | 0 - 40 |
| Output current | 0.85 |
| Output voltage | 9 |
| Package type | Box |
| Port based network access control (pnac) | Yes |
| Port forwarding | Yes |
| Port triggering | Yes |
| Power source type | DC |
| Product colour | White |
| Product type | Desktop/pole router |
| Quick installation guide | Yes |
| Reset button | Yes |
| Sim card slot | Yes |
| Sim card type | NanoSIM |
| Sim slot | Nano SIM |
| Storage relative humidity (h h) | 5 - 90 |
| Storage temperature (t t) | -40 - 70 |
| Summary | Mercusys 300 Mbps Wireless N 4G LTE Router. WAN connection type: RJ-45. Wi-Fi ba |
| System event log | Yes |
| Unit box height | 0.21 |
| Unit box length | 0.11 |
| Unit box width | 0.135 |
| Unit calculated volume | 0.00371 |
| Unit calculated weight | 0.48 |
| Units per pallet | 0 |
| Units per shipping box | 12 |
| Universal plug and play (upnp) | Yes |
| USB port | No |
| Vendor homepage | https://www.mercusys.com/uk/product/details/mb110-4g |
| Voip protocols | IPv4, IPv6 |
| WAN connection type | RJ-45 |
| Wi fi band | Single-band (2.4 GHz) |
| Wi fi multimedia (wmm)/(wme) | Yes |
| Width | 90 |
| Wps push button | Yes |