AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €108.05
Three-unit Wi-Fi 6 mesh system covering up to 650 sq m. Dual-band AX3000, 2402+574 Mbit/s. OFDMA, MU-MIMO, Beamforming, Self-Healing. 150+ devices, 3x Gigabit ports per unit. WPA3, parental controls. MERCUSYS app.
| GENERAL | |
| Manufacturer | MERCUSYS |
| Condition | New |
| SKU | 1409579 |
| DETAILS | |
| Mesh | Yes |
| Operating temp | 0–40 °C |
| PoE | No |
| Ports | 3x Gigabit RJ45 per unit |
| Security | WPA3, WPA2-PSK |
| Throughput | 3000 Mbps |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6 |
| Ac adapter included | Yes |
| Antenna | Internal |
| Antennas | Internal |
| Beamforming | Yes |
| Category code | WMS |
| Coverage sqm | 650 |
| Dc in jack | Yes |
| Depth | 81 |
| Description | <p><b>Fill Your Home with Fast Mesh WiFi</b><br>AX3000 Whole Home Mesh WiFi Syst |
| DHCP client | Yes |
| DHCP server | Yes |
| Dimensions | 128 x 81 x 83.7 |
| Dynamic IP | Yes |
| Ethernet cable | Yes |
| Ethernet LAN (rj 45) ports | 3 |
| Firewall security | SPI Firewall |
| Frequency bands | 2.4 GHz + 5 GHz |
| Guest access | Yes |
| Harmonized system (hs) code | 85171800 |
| Height | 83.7 |
| LED indicators | Yes |
| Max clients | 150 |
| Maximum coverage | 650 |
| Model name | HALO H80X |
| Mu MIMO | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a/IEEE 802.11ac/IEEE 802.11ax/IEEE 802.11b/IEEE 802.11g/IEEE 802.11k/ |
| Number of guest networks (2.4 ghz) | 1 |
| Number of guest networks (5 ghz) | 1 |
| Ofdma | Yes |
| Operating relative humidity (h h) | 10 - 90 |
| Pack count | 3 |
| Parental control | Yes |
| Point to point protocol over ethernet (pppoe) | Yes |
| Product colour | White |
| Product type | Mesh system |
| Quality of service (qos) support | Yes |
| Reset button | Yes |
| Security algorithms | WPA2-PSK/WPA3/WPA-PSK |
| Self healing | Yes |
| Static IP | Yes |
| Storage relative humidity (h h) | 5 - 90 |
| Summary | Mercusys AX3000 Whole Home Mesh WiFi 6 System. Product colour: White, Antenna ty |
| Unit box height | 0.16 |
| Unit box length | 0.32 |
| Unit box width | 0.155 |
| Unit calculated volume | 0.009444 |
| Unit calculated weight | 1.67 |
| Units in pack | 3 |
| Units per pallet | 0 |
| Units per shipping box | 6 |
| Vendor homepage | https://www.mercusys.com/en/product/details/halo-h80x#overview |
| Wi fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Width | 128 |
| Wlan data transfer rate (first band) | 574 |
| Wlan data transfer rate (second band) | 2402 |