AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €54.12
AX1800 Wi-Fi 6 dual-band AiMesh router: 1201 Mbps (5 GHz) + 574 Mbps (2.4 GHz). 4x Gigabit LAN + 1x WAN. OFDMA, MU-MIMO, BSS Coloring. WPA3. AiMesh compatible. VPN server/client. Parental controls. Dual-core 1.3 GHz CPU, 256 MB RAM.
| GENERAL | |
| Manufacturer | ASUS |
| Condition | New |
| SKU | 1410006 |
| DETAILS | |
| Mesh | Yes |
| Ports | 4 |
| Security | SSH/SSID/WPA2-Enterprise/WPA2-PSK/WPA3-PSK/WPA-Enterprise/WPA-PSK/WPS |
| Throughput | 1201 Mbps |
| VPN | Instant Guard VPN Client L2TP VPN Client OVPN VPN Client PPTP VPN Server IPSec V |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6 |
| 3g/4g USB modem compatibility | No |
| Ac adapter included | Yes |
| Ac input frequency | 50/60 |
| Ac input voltage | 110 - 240 |
| Antenna | 2x2 |
| Antenna design | External |
| Antennas | 4 external |
| Antennas quantity | 4 |
| Bands | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Built in processor | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Category code | WRO |
| CPU | Dual-core 1.3 GHz |
| Depth | 126 |
| Description | <p><b>BSS Coloring Boosts Connection Efficiency</b><br>WiFi 6 includes a new fea |
| DHCP server | Yes |
| Dmz support | Yes |
| Dsl WAN | No |
| Dynamic DNS (ddns) | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet WAN | Yes |
| Firewall | Yes |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Flash | 128 MB |
| Flash memory | 128 |
| Height | 45 |
| Internal memory | 256 |
| LED indicators | LAN,Power,WAN,WPS |
| MAC address filtering | Yes |
| Model name | RT-AX52 |
| Modulation | 1024-QAM |
| Mu MIMO | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a/IEEE 802.11ac/IEEE 802.11ad/IEEE 802.11ax/IEEE 802.11g/IEEE 802.11n |
| Ofdma | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Output current | 1 |
| Output voltage | 12 |
| Package depth | 255 |
| Package height | 55 |
| Package type | Box |
| Package weight | 690 |
| Package width | 254 |
| Parental control | Yes |
| Port triggering | Yes |
| Power source type | AC,DC |
| Processor cores | 2 |
| Processor frequency | 1300 |
| Product colour | Black |
| Product type | Tabletop router |
| Quality of service (qos) support | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Ram | 256 MB |
| Reset button | Yes |
| Sim card slot | No |
| Summary | ASUS RT-AX52 AX1800 AiMesh. WAN connection type: RJ-45. Wi-Fi band: Dual-band (2 |
| System event log | Yes |
| Unit box height | 0.05 |
| Unit box length | 0.26 |
| Unit box width | 0.25 |
| Unit calculated volume | 0.004466 |
| Unit calculated weight | 0.827 |
| Units per shipping box | 10 |
| USB port | No |
| Vendor homepage | https://www.asus.com/networking-iot-servers/wifi-routers/asus-wifi-routers/rt-ax |
| Wake on LAN ready | Yes |
| WAN connection type | RJ-45 |
| Warranty card | Yes |
| Weight | 298 |
| Wi fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Width | 190 |
| Wlan data transfer rate (first band) | 574 |
| Wlan data transfer rate (second band) | 1201 |
| Works with amazon alexa | Yes |
| Wps push button | Yes |