AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €13.02
300 Mbps single-band 2.4 GHz Wi-Fi 4 router. 3x Fast Ethernet LAN + 1x WAN. Four 5 dBi high-gain antennas, up to 500 m² coverage. WPA2-PSK security. DHCP, DMZ, guest network, parental controls. Qualcomm chipset.
| GENERAL | |
| Manufacturer | MERCUSYS |
| Condition | New |
| SKU | 1289068 |
| DETAILS | |
| Chipset | Qualcomm |
| Ports | 3x LAN Fast Ethernet + 1x WAN |
| Security | WPA2-PSK/WPA-PSK |
| Throughput | 300 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wi-Fi | Wi-Fi 4 |
| 3g | No |
| 3g/4g USB modem compatibility | No |
| 4g | No |
| Ac adapter included | Yes |
| Antenna design | External |
| Antenna gain level (max) | 5 |
| Antennas | 4 external 5 dBi |
| Antennas quantity | 4 |
| Bands | Single-band (2.4 GHz) |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Category code | WRO |
| Certification | CE, ROHS |
| Coverage | 500 m² |
| Depth | 118 |
| Description | <p><b>300Mbps Enhanced Wireless N Router</b><br>- Maximum coverage – four 5dBi a |
| DHCP server | Yes |
| Dmz support | Yes |
| Dsl WAN | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10/100 |
| Ethernet LAN interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet WAN | Yes |
| Filtering | Yes |
| Firewall | Yes |
| Guest access | Yes |
| Height | 33 |
| MAC address filtering | Yes |
| Memory card slot(s) | No |
| Model | MW325R |
| Model name | MW325R |
| Networking standards | IEEE 802.11b/IEEE 802.11g/IEEE 802.11n |
| Operating relative humidity (h h) | 10 - 90 |
| Operating temperature (t t) | 0 - 40 |
| Output current | 0.6 |
| Output voltage | 9 |
| Package type | Box |
| Port based network access control (pnac) | Yes |
| Port forwarding | Yes |
| Power source type | DC |
| Product colour | White |
| Product type | Tabletop router |
| Quick start guide | Yes |
| Reset button | Yes |
| Sim card slot | No |
| Storage relative humidity (h h) | 5 - 95 |
| Storage temperature (t t) | -40 - 70 |
| Summary | Mercusys MW325R. Wi-Fi band: Single-band (2.4 GHz), Top Wi-Fi standard: Wi-Fi 4 |
| Supported network protocols | IPv4 |
| Transmit power | 0 |
| Unit box height | 0.065 |
| Unit box length | 0.31 |
| Unit box width | 0.25 |
| Unit calculated volume | 0.005839 |
| Unit calculated weight | 0.655 |
| Units per pallet | 0 |
| Units per shipping box | 20 |
| Universal plug and play (upnp) | Yes |
| USB port | No |
| Vendor homepage | https://www.mercusys.com/en/products/details/cat-2_MW325R.html#overview |
| Wi fi band | Single-band (2.4 GHz) |
| Width | 167 |