AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €78.73
AC1200 dual-band 4G LTE router with integrated modem and micro SIM slot. Download speeds up to 150 Mbps (4G). Wi-Fi: 867 Mbps (5 GHz) + 300 Mbps (2.4 GHz). Supports up to 64 devices. VPN server. SPI firewall. 3x LAN + 1 LAN/WAN port.
| GENERAL | |
| Manufacturer | TP-LINK |
| Condition | New |
| SKU | 1218045 |
| DETAILS | |
| Ports | 3 |
| Security | 128-bit WEP/64-bit WEP/WPA/WPA2/WPA2-PSK/WPA-PSK |
| Throughput | 867 |
| VPN | Yes |
| Wi-Fi | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi | Wi-Fi 5 |
| 2g standards | Edge/GPRS/GSM |
| 3g | Yes |
| 3g bands supported | 2100/900 |
| 3g standards | DC-HSPA+/HSPA/HSPA+/UMTS |
| 3g/4g USB modem compatibility | No |
| 4g | Yes |
| 4g bands supported | 1800/2100/2600/800/900 |
| 4g lte | Yes |
| 4g max dl | 150 Mbps |
| 4g standard | LTE |
| Ac adapter included | Yes |
| Access control list (acl) | Yes |
| Antenna design | Internal & external |
| Antennas | 2 external detachable LTE |
| Antennas quantity | 2 |
| Bands | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Category code | WRO |
| Certification | CE, RoHS |
| Dc in jack | Yes |
| Depth | 124.5 |
| Description | <p><b>4G LTE with AC1200 Wi-Fi to Stream from Everywhere</b><br>AC1200 Wireless |
| Detachable antenna(s) | Yes |
| DHCP client | Yes |
| DHCP server | Yes |
| Dmz support | Yes |
| Dos attack prevention | Yes |
| Dsl WAN | No |
| Dynamic DNS (ddns) | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10/100 |
| Ethernet LAN interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet WAN | Yes |
| Firewall | SPI, DoS |
| Firewall | Yes |
| Firewall features | DoS, SPI Firewall, IP and MAC Address Binding |
| Gsm bands supported | 1800/1900/850/900 |
| Guest access | Yes |
| Harmonized system (hs) code | 85176990 |
| Height | 33.5 |
| LED indicators | LAN,Power,Status,WLAN |
| Linux operating systems supported | Yes |
| MAC compatibility | Yes |
| MAC operating systems supported | MacOS |
| Max clients | 64 |
| Memory card slot(s) | No |
| Mobile network generation | 4G |
| Model name | Archer MR400 |
| Networking standards | IEEE 802.11a/IEEE 802.11ac/IEEE 802.11b/IEEE 802.11g/IEEE 802.11n |
| On/off switch | Yes |
| Operating relative humidity (h h) | 10 - 90 |
| Operating temperature (t t) | 0 - 40 |
| Output current | 1.5 |
| Output voltage | 12 |
| Package depth | 223 |
| Package height | 70 |
| Package type | Box |
| Package weight | 670 |
| Package width | 307 |
| Port forwarding | Yes |
| Power source type | DC |
| Product colour | Black |
| Product type | Tabletop router |
| Quality of service (qos) support | Yes |
| Quick installation guide | Yes |
| Receiver sensitivity | 5GHz: 11a 54M: -74dBm · 11ac HT20: -67dBm · 11ac HT40: -64dBm · 11ac HT80 : -60d |
| Reset button | Yes |
| Sim card | Micro SIM |
| Sim card slot | Yes |
| Sim card type | MicroSIM |
| Stateful packet inspection (spi) | Yes |
| Storage relative humidity (h h) | 5 - 90 |
| Storage temperature (t t) | -40 - 70 |
| Summary | TP-Link Archer AC1200 Wireless Dual Band 4G LTE Router. WAN connection type: RJ- |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6 |
| Transmit power | CE: <20dBm(2.4GHz), <23dBm(5GHz) |
| Unit box height | 0.07 |
| Unit box length | 0.305 |
| Unit box width | 0.225 |
| Unit calculated volume | 0.005565 |
| Unit calculated weight | 0.77 |
| Units per pallet | 0 |
| Units per shipping box | 10 |
| Universal plug and play (upnp) | Yes |
| USB port | No |
| Vendor homepage | https://www.tp-link.com/uk/home-networking/3g-4g-router/archer-mr400/ |
| Wall mountable | Yes |
| WAN connection type | RJ-45 |
| Web based management | Yes |
| Wi fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Width | 174 |
| Windows operating systems supported | Windows 10/Windows 2000/Windows 7/Windows 8/Windows 8.1/Windows 98SE/Windows NT/ |
| Wlan data transfer rate (first band) | 450 |
| Wlan data transfer rate (second band) | 867 |
| Wps push button | Yes |