AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €24.58
AC750 dual-band router with 433 Mbps (5 GHz) + 300 Mbps (2.4 GHz). Wi-Fi 5 (802.11ac). 4x Fast Ethernet LAN + 1x WAN. 3 external antennas. SPI firewall, WPA2-Enterprise. IPv4/IPv6. VPN passthrough. Guest network. QoS support.
| GENERAL | |
| Manufacturer | TP-LINK |
| Condition | New |
| SKU | 1222200 |
| DETAILS | |
| Ports | 4 |
| Security | WEP/WPA/WPA2/WPA2-Enterprise/WPA-Enterprise |
| Throughput | 433 |
| VPN | Yes |
| Wi-Fi | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi | Wi-Fi 5 |
| 3g/4g USB modem compatibility | No |
| Ac adapter included | Yes |
| Antenna design | External |
| Antennas | 3 external |
| Antennas quantity | 3 |
| Bands | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Built in processor | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Category code | WRO |
| Compliance certificates | CE/Federal Communications Commission (FCC)/RoHS |
| Dc in jack | Yes |
| Depth | 144 |
| Description | <p>- Supports 802.11ac standard - the next generation of Wi-Fi<br>- Simultaneous |
| Dmz support | Yes |
| Dos attack prevention | Yes |
| Dsl WAN | No |
| Dynamic DNS (ddns) | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10/100 |
| Ethernet LAN interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet WAN | Yes |
| Filtering | Yes |
| Firewall | SPI |
| Firewall | Yes |
| Firewall features | SPI |
| Guest access | Yes |
| Height | 35 |
| IP address filtering | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| MAC address filtering | Yes |
| MAC operating systems supported | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a/IEEE 802.11ac/IEEE 802.11b/IEEE 802.11g/IEEE 802.11n |
| Number of guest networks (2.4 ghz) | 1 |
| Number of guest networks (5 ghz) | 1 |
| Number of products included | 1 |
| On/off switch | Yes |
| Operating relative humidity (h h) | 10 - 90 |
| Operating temperature (t t) | 0 - 40 |
| Output current | 0.6 |
| Output voltage | 9 |
| Package depth | 223 |
| Package height | 68 |
| Package weight | 670 |
| Package width | 357 |
| Port based network access control (pnac) | Yes |
| Power source type | DC |
| Processor cores | 1 |
| Product colour | Black/White |
| Product type | Tabletop router |
| Quality of service (qos) support | Yes |
| Quick installation guide | Yes |
| Reset button | Yes |
| Sim card slot | No |
| Stateful packet inspection (spi) | Yes |
| Storage relative humidity (h h) | 5 - 90 |
| Storage temperature (t t) | -40 - 70 |
| Summary | TP-Link AC750. WAN connection type: RJ-45. Wi-Fi band: Dual-band (2.4 GHz / 5 GH |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6 |
| Sustainability compliance | Yes |
| Transmit power | 23 |
| Unit box height | 0.225 |
| Unit box length | 0.355 |
| Unit box width | 0.07 |
| Unit calculated volume | 0.005591 |
| Unit calculated weight | 0.641 |
| Units per shipping box | 1 |
| Universal plug and play (upnp) | Yes |
| USB port | No |
| Vendor homepage | https://www.tplink.com/en/products/details/cat-9_Archer-C20.html |
| WAN connection type | RJ-45 |
| Web based management | Yes |
| Wi fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Width | 230 |
| Windows operating systems supported | Wind/Windows 7 Enterprise/Windows 7 Enterprise x64/Windows 7 Home Basic/Windows |
| Wlan data transfer rate (first band) | 300 |
| Wlan data transfer rate (second band) | 433 |
| Wlan data transfer rates supported | 300/433 |
| Wps push button | Yes |