New
Grade A Certified
Tested & Inspected
Secure Packaging
AMDSKU: 1419874
AMD Ryzen 5 8600G Desktop Processor, 6-Core/12-Thread, 4.3GHz Base / 5.0GHz Boost, Socket AM5, 65W TDP, Radeon 760M iGPU
Starting from
€136.32● 16 in stock
excl. VAT · incl. VAT: €164.95
From €136.32
Description
The AMD Ryzen 5 8600G is a 6-core, 12-thread desktop APU built on AMD's 4nm "Phoenix" architecture. Running at a 4.3 GHz base clock with a 5.0 GHz boost, it features 16 MB of L3 cache and a 65 W TDP (configurable down to 45 W). The integrated AMD Radeon 760M GPU operates at up to 2800 MHz, delivering excellent entry-level graphics performance without a discrete card. It supports DDR5-3600/5200 in dual-channel configuration via the AM5 platform and is compatible with PCIe 4.0. Ships in retail box (100-100001237BOX). Compatible with Windows 11/10 x64, RHEL, and Ubuntu x86 64-bit.
| GENERAL | |
| Manufacturer | AMD |
| Condition | New |
| SKU | 1419874 |
| DETAILS | |
| Cores | 6 |
| Frequency | 4.3 GHz |
| Socket | Socket AM5 |
| TDP | 65 W |
| Threads | 12 |
| Architecture | Phoenix |
| Boost frequency | 5.0 |
| Cache | 16 |
| Cache type | L3 |
| Compatible os | Windows 11/10 x64, RHEL x86 64-bit, Ubuntu x86 64-bit |
| Configurable TDP down | 45 |
| Configurable TDP up | 65 |
| Cooler included | No |
| Discrete GPU | No |
| Igpu base freq | 2800 |
| Igpu model | AMD Radeon 760M |
| Lithography nm | 4 |
| Market segment | Desktop |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory speeds | 3600, 5200 |
| Memory type | DDR5-SDRAM |
| Operating modes | 64-bit |
| Package type | Box |
| PCIE version | 4.0 |
| Processor generation | AMD Ryzen 8000 Series |
| Vendor homepage | https://www.amd.com/en/products/apu/amd-ryzen-5-8600g |
You may also need
AXIS1231749
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
MICROSOFT1428613
Microsoft Windows Server 2025 CAL OEM 5 User CALs English DVD (EP2-25279)
EditionStandard
License typeOEM
Client licenses5 Clt
Version year2025
DELL1435328
Dell 3.5" LFF HDD Bay Blank Filler for PowerEdge Gen13-16 (F3F7V)
Form factorLFF
Weight lbs1.5
Drive bay size3.5"
Dust protectionYes
SUPERMICRO1430642
Supermicro 2.5" SFF Hot-Swap Drive Tray SAS/SATA/NVMe Tool-Less Gen5.5 (MCP-220-00188-0B)
Form factorSFF
Hot swapYes
Tool lessYes
GenerationGen 5.5