New
Grade A Certified
Tested & Inspected
Secure Packaging
INTELSKU: 1428196
Intel Core i9-14900K Desktop Processor — 24 Cores (8P+16E), 32 Threads, 6.0 GHz Boost, 36 MB Cache, LGA 1700, Box
Starting from
€419.25● 14 in stock
excl. VAT · incl. VAT: €507.29
From €419.25
Intel Core i9-14900K Desktop Processor — 24 Cores (8P+16E), 32 Threads, 6.0 GHz Boost, 36 MB Cache, LGA 1700, Box—
€419.25
Description
The Intel Core i9-14900K is Intel's 14th Gen flagship desktop processor based on the Raptor Lake architecture. It features 24 cores (8 Performance-cores + 16 Efficient-cores) and 32 threads, with a maximum Turbo Boost frequency of 6.0 GHz (Thermal Velocity Boost up to 5.8 GHz on P-cores) and a base TDP of 125 W (max turbo power 253 W). The CPU supports DDR4 and DDR5 memory across dual channels (up to 192 GB, max bandwidth 89.6 GB/s), offers 20 PCIe lanes (PCIe 5.0 and 4.0), and integrates Intel UHD Graphics 770 with support for up to 4 displays. Socket LGA 1700. Includes Intel Hyper-Threading, Turbo Boost 3.0, AVX 2.0, AES-NI, VT-x/VT-d, and Intel Thread Director. Retail Box packaging.
| GENERAL | |
| Manufacturer | INTEL |
| Condition | New |
| SKU | 1428196 |
| DETAILS | |
| Cores | 24 |
| ECC | No |
| Frequency | 3.2 GHz |
| Socket | LGA 1700 |
| TDP | 125 W |
| Threads | 32 |
| Aes ni | Yes |
| Architecture | Raptor Lake |
| Boost frequency | 6 |
| Cache | 36 |
| Dmi lanes | 8 |
| Dmi revision | 4.0 |
| E core base freq | 2.4 |
| E core boost freq | 4.4 |
| Efficient cores | 16 |
| Generation | 14th Gen |
| Hyper threading | Yes |
| Igpu | Intel UHD Graphics 770 |
| Igpu base freq | 300 |
| Igpu directx | 12.0 |
| Igpu displays | 4 |
| Igpu max freq | 1650 |
| Igpu opencl | 3.0 |
| Igpu opengl | 4.5 |
| Igpu outputs | eDP 1.4b, DP 1.4a, HDMI 2.1 |
| Instruction sets | AVX 2.0, SSE4.1, SSE4.2 |
| L2 cache | 32768 |
| Launch date | Q4'23 |
| Market segment | Desktop |
| Max memory | 192 |
| Max turbo power | 253 |
| Memory bandwidth gbs | 89.6 |
| Memory channels | 2 |
| Memory types | DDR4, DDR5 |
| P core base freq | 3.2 |
| P core boost freq | 5.6 |
| Package | Box |
| PCIE configs | 1x16+1x4 / 2x8+1x4 |
| PCIE lanes | 20 |
| PCIE version | 5.0 / 4.0 |
| Performance cores | 8 |
| Stepping | B0 |
| Thermal solution | PCG 2020A |
| Thread director | Yes |
| Tjunction c | 100 |
| Turbo boost | 3.0 |
| Tvb frequency | 5.8 |
| Vt d | Yes |
| Vt x | Yes |
You may also need
AXIS1231749
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
MICROSOFT1428613
Microsoft Windows Server 2025 CAL OEM 5 User CALs English DVD (EP2-25279)
EditionStandard
License typeOEM
Client licenses5 Clt
Version year2025
DELL1435328
Dell 3.5" LFF HDD Bay Blank Filler for PowerEdge Gen13-16 (F3F7V)
Form factorLFF
Weight lbs1.5
Drive bay size3.5"
Dust protectionYes
SUPERMICRO1430642
Supermicro 2.5" SFF Hot-Swap Drive Tray SAS/SATA/NVMe Tool-Less Gen5.5 (MCP-220-00188-0B)
Form factorSFF
Hot swapYes
Tool lessYes
GenerationGen 5.5