ASRock B550M Phantom Gaming 4 Micro-ATX Motherboard (Socket AM4, AMD B550)
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €87.43
Description
ASRock B550M Phantom Gaming 4 is a Micro-ATX motherboard for AMD Ryzen processors (Socket AM4) based on the AMD B550 chipset. Features an 8-phase power design with Premium 50A power chokes, dual M.2 slots (PCIe Gen4 x4 + PCIe Gen3 / SATA), 4× DDR4 DIMM slots supporting up to 128 GB (dual-channel, speeds up to 4533 MHz OC), and 4× SATA III ports. Graphics outputs include HDMI 2.1 (4K@60Hz) and DisplayPort 1.4. Connectivity: Gigabit Ethernet (Realtek RTL8111H), Realtek ALC887/ALC897 7.1-channel audio, 2× USB 2.0, 4× USB 3.2 Gen1 Type-A on rear panel. Onboard RGB and ARGB headers for Polychrome RGB Sync lighting. High Density Glass Fabric PCB with 2 oz copper layers and Full Spike Protection on all USB, Audio and LAN ports. Supports UEFI AMI BIOS, ACPI 5.1, AMD StoreMI technology. PCIe slots: 1× PCIe 4.0 x16, 1× PCIe 3.0 x16, 1× PCIe 3.0 x4, 1× PCIe 3.0 x1. Warranty: 36 months.
| GENERAL | |
| Manufacturer | ASROCK |
| Condition | New |
| SKU | 1315388 |
| DETAILS | |
| Chipset | AMD B550 |
| Form factor | micro ATX |
| RAM slots | 4 |
| Socket | Socket AM4 |
| Weight | 465 g |
| Wi-Fi | No |
| Acpi version | 5.1 |
| Argb header | Yes |
| Atx24 connector | Yes |
| Audio channels | 7.1 |
| Audio chip | Realtek ALC887 / Realtek ALC897 |
| BIOS flash size | 256 |
| BIOS type | UEFI AMI |
| Cables included | SATA |
| Chassis fan connectors | 3 |
| Chipset vendor | AMD |
| Compatible CPU series | AMD Ryzen 3000 Series |
| CPU 8pin connector | Yes |
| CPU fan connector | Yes |
| Dimensions | 244 x 244 x 70 |
| Display directx | 12.0 |
| Display DP ports | 1 |
| Display DP version | 1.4 |
| Display hdcp | Yes |
| Display HDMI max res | 5120x2880 |
| Display HDMI ports | 1 |
| Display HDMI version | 2.1 |
| Drivers included | Yes |
| Front audio header | Yes |
| Hs code | 84733020 |
| LAN controller | Realtek RTL8111H |
| LAN ports | 1 |
| LAN speed | Gigabit Ethernet |
| M2 slot 1 | PCIe Gen4 x4 (Hyper M.2, Type 2280) |
| M2 slot 2 | PCIe Gen3 x2 / SATA3 (Type 2280) |
| M2 slots | 2 |
| Os support | Windows 10 x64 |
| Pcb copper | 2oz |
| Pcb type | High Density Glass Fabric |
| PCIE x1 gen3 slots | 1 |
| PCIE x16 gen3 slots | 1 |
| PCIE x16 gen4 slots | 1 |
| PCIE x4 gen3 slots | 1 |
| Power choke | Premium 50A |
| Power phases | 8 |
| Ps2 ports | 1 |
| Ram channels | Dual-channel |
| Ram ECC | ECC & Non-ECC |
| Ram form factor | DIMM |
| Ram max | 128 |
| Ram speeds | 2133/2400/2667/2933/3200/3466/3600/3733/3800/3866/4000/4133/4200/4266/4333/4400/ |
| Ram type | DDR4-SDRAM |
| Ram unbuffered | Yes |
| RGB header | Yes |
| SATA ports | 4 |
| Smbios version | 2.3 |
| Storage interfaces | SATA III |
| Storage types | HDD & SSD |
| Tpm header | Yes |
| Usb2 internal headers | 2 |
| Usb2 rear ports | 2 |
| Usb32 gen1 internal headers | 2 |
| Usb32 gen1 rear ports | 4 |
| Vendor homepage | https://www.asrock.com/MB/AMD/B550M%20Phantom%20Gaming%204/index.asp#Overview |
| Wake on LAN | Yes |