New
Grade A Certified
Tested & Inspected
Secure Packaging
ASROCKSKU: 1429032
ASRock H610M-H2/M.2 Micro-ATX Motherboard (LGA1700, Intel H610)
Starting from
€49.85● 26 in stock
excl. VAT · incl. VAT: €60.32
From €49.85
Description
ASRock H610M-H2/M.2 is a Micro-ATX motherboard for Intel 12th/13th/14th Gen Core processors (LGA1700 socket). Features Intel H610 chipset, 2x DDR4 DIMM slots supporting up to 64 GB at 3200 MHz dual-channel, 1x PCIe 4.0 x16 + 1x PCIe 3.0 x1 expansion slots, 1x Ultra M.2 (PCIe Gen3 x4, up to 32 Gb/s), 4x SATA III ports, dual HDMI outputs (4K@60Hz), Realtek ALC897 7.1ch HD audio, Realtek RTL8111H Gigabit LAN, 4x USB 2.0 + 4x USB 3.2 Gen1, 1x PS/2, and a 3+1+1 phase digital power design. Dimensions: 220 × 193 mm. UEFI AMI BIOS. Windows 10/11 x64 supported.
| GENERAL | |
| Manufacturer | ASROCK |
| Condition | New |
| SKU | 1429032 |
| DETAILS | |
| Chipset | Intel H610 |
| Color | Multicolour |
| Form factor | micro ATX |
| RAM slots | 2 |
| Socket | LGA1700 |
| Wi-Fi | No |
| Audio channels | 7.1 |
| Audio chip | Realtek ALC897 |
| BIOS size | 128 Mbit |
| BIOS type | UEFI AMI |
| Certification | FCC, CE, ErP/EuP ready |
| Chassis fan connectors | 1 |
| Chassis intrusion connector | Yes |
| Chipset vendor | Intel |
| Compatible CPU series | Intel Core i3/i5/i7/i9 12th Gen, Intel Core i3/i5/i7/i9 13th Gen, Intel Core i3/ |
| CPU fan connectors | 1 |
| Dimensions | 220 x 193 |
| Front panel audio | Yes |
| Hdcp | Yes |
| HDMI ports | 2 |
| HDMI spec | HDMI 4K@60Hz |
| LAN chip | Realtek RTL8111H |
| LAN speed | Gigabit Ethernet |
| M2 interface | PCIe Gen3 x4 |
| M2 slots | 1 |
| M2 speed | 32 Gb/s |
| Os support | Windows 10 x64 / Windows 11 x64 |
| PCIE x1 gen | PCIe 3.0 |
| PCIE x1 slots | 1 |
| PCIE x16 gen | PCIe 4.0 |
| PCIE x16 slots | 1 |
| Power phases | 3+1+1 |
| Ps2 ports | 1 |
| Ram channels | Dual-channel |
| Ram ECC | ECC & Non-ECC |
| Ram form factor | DIMM |
| Ram max | 64 GB |
| Ram speed max | 3200 MHz |
| Ram type | DDR4 |
| Rj45 ports | 1 |
| SATA ports | 4 |
| Tpm connector | Yes |
| Usb2 front headers | 2 |
| Usb2 rear | 4 |
| Usb32 gen1 front headers | 2 |
| Usb32 gen1 rear | 2 |
| Vendor homepage | https://www.asrock.com/mb/Intel/H610M-H2M.2/index.asp |
You may also need
AXIS1231749
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
MICROSOFT1428613
Microsoft Windows Server 2025 CAL OEM 5 User CALs English DVD (EP2-25279)
EditionStandard
License typeOEM
Client licenses5 Clt
Version year2025
DELL1435328
Dell 3.5" LFF HDD Bay Blank Filler for PowerEdge Gen13-16 (F3F7V)
Form factorLFF
Weight lbs1.5
Drive bay size3.5"
Dust protectionYes
SUPERMICRO1430642
Supermicro 2.5" SFF Hot-Swap Drive Tray SAS/SATA/NVMe Tool-Less Gen5.5 (MCP-220-00188-0B)
Form factorSFF
Hot swapYes
Tool lessYes
GenerationGen 5.5