ASUS PRIME H610M-A WIFI D4 Motherboard
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €87.43
Description
ASUS PRIME H610M-A WIFI D4 micro ATX motherboard for Intel LGA 1700 socket processors (12th/13th Gen Intel Core i3/i5/i7/i9, Celeron, Pentium Gold). Features Intel H610 chipset, 2x DDR4 DIMM slots (up to 64 GB, dual-channel, up to 3200 MHz), 1x PCIe 4.0 x16, 1x PCIe 3.0 x1, 2x M.2 (PCIe 3.0, up to 32 Gbps), 4x SATA III. Connectivity: Intel Gigabit Ethernet (I219-V), Wi-Fi 5 (802.11ac, 1x1 2.4/5 GHz), Bluetooth 5.0. Rear I/O: 1x VGA (D-Sub), 1x HDMI 2.1, 1x DisplayPort 1.4, 4x USB 2.0, 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 2x PS/2, 1x RJ-45, audio jacks (7.1-channel). Onboard: Aura Sync RGB headers (3x addressable Gen 2), Fan Xpert 2+, Digi+ VRM, UEFI AMI BIOS (128 Mb). Dimensions: 244 x 211 mm. Weight: 815 g. Warranty: 36 months.
| GENERAL | |
| Manufacturer | ASUS |
| Condition | New |
| SKU | 1382574 |
| DETAILS | |
| Chipset | Intel H610 |
| ECC | No |
| Form factor | micro ATX |
| RAM slots | 2 |
| Socket | LGA 1700 |
| Weight | 815 g |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Argb headers | 3 |
| Audio channels | 7.1 |
| Aura sync | Yes |
| BIOS size | 128 |
| BIOS type | UEFI AMI |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Chassis fan headers | 2 |
| Chipset vendor | Intel |
| Compatible CPU series | Intel Core i3/i5/i7/i9, Celeron, Pentium Gold (12th/13th Gen) |
| CPU fan header | Yes |
| Dimensions | 244 x 211 x 58 |
| DP version | 1.4 |
| Ethernet controller | Intel I219-V |
| Ethernet ports | 1 |
| Ethernet speed | Gigabit Ethernet |
| HDMI version | 2.1 |
| M2 interface | PCIe 3.0 |
| M2 max speed gbps | 32 |
| M2 slots | 2 |
| Max displays | 3 |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory form factor | DIMM |
| Os support | Windows 10 x64 / Windows 11 x64 |
| PCIE x1 gen | PCIe 3.0 |
| PCIE x1 slots | 1 |
| PCIE x16 gen | PCIe 4.0 |
| PCIE x16 slots | 1 |
| Ps2 ports | 2 |
| Ram max | 64 GB |
| Ram speeds | 2133/2400/2666/2800/2933/3000/3200 |
| Ram type | DDR4-SDRAM |
| RGB headers | Yes |
| SATA ports | 4 |
| Storage interfaces | M.2, SATA |
| Storage types | HDD & SSD |
| Unbuffered | Yes |
| Usb2 headers | 2 |
| Usb2 rear | 4 |
| Usb32 gen1 headers | 1 |
| Usb32 gen1 rear | 2 |
| Vendor homepage | https://www.asus.com/Motherboards-Components/Motherboards/PRIME/PRIME-H610M-A-WI |
| Video out DP | 1 |
| Video out HDMI | 1 |
| Video out vga | 1 |
| VRM heatsink | Yes |
| Wifi bands | 2.4/5 GHz |
| Wifi max speed mbps | 433 |