New
Grade A Certified
Tested & Inspected
Secure Packaging
BE QUIETSKU: 1420677
be quiet! Dark Rock 5 CPU Air Cooler (BK035)
Starting from
€69.25● 24 in stock
excl. VAT · incl. VAT: €83.79
From €69.25
be quiet! Dark Rock 5 CPU Air Cooler (BK035)—
€69.25
Description
The be quiet! Dark Rock 5 (BK035) is a high-performance single-tower CPU air cooler featuring 6 advanced heat pipes, a 120mm Silent Wings 4 PWM fan, and an asymmetrical design for maximum RAM and VRM compatibility. Achieves just 29.8 dB(A) at full speed. Special black ceramic-particle coating ensures efficient heat transfer and a premium look. Supports 210W TDP with optional push-pull second fan configuration. Compatible with Intel LGA 1150/1151/1155/1200/1700/1851 and AMD AM4/AM5 sockets. Includes mounting kit and thermal grease.
| GENERAL | |
| Manufacturer | BE QUIET |
| Condition | New |
| SKU | 1420677 |
| DETAILS | |
| Bearing | FDB |
| Color | Black |
| Fan diameter | 120 mm |
| Supported sockets | LGA1150/LGA1151/LGA1155/LGA1200/LGA1700/LGA1851/AM4/AM5 |
| TDP | 210 W |
| Weight | 1030 g |
| Air pressure mmh2o | 2.73 |
| Airflow cfm | 55 |
| Airflow m3h | 93.5 |
| Base material | Copper |
| Compliance | CE/RoHS/TÜV/UKCA/UL/WEEE |
| Cooler type | Air |
| Depth | 101 |
| Fan connector | 4-pin PWM |
| Fan count | 1 |
| Fan current a | 0.1 |
| Fan dimensions | 120 x 120 x 25 |
| Fan power | 2.4 |
| Fan speed max RPM | 2100 |
| Fan voltage v | 12 |
| Fin material | Aluminium |
| Heat pipe diameter | 6 |
| Heat pipes | 6 |
| Height | 161 |
| Mounting kit included | Yes |
| Mttf hours | 300000 |
| Noise max dba | 29.8 |
| Noise min dba | 11.9 |
| Radiator depth | 76 |
| Radiator height | 161 |
| Radiator width | 136 |
| Second fan support | Yes |
| Thermal grease included | Yes |
| Units per shipping box | 12 |
| Vendor homepage | https://www.bequiet.com/en/download/casefans/5110 |
| Width | 136 |
You may also need
AXIS1231749
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
MICROSOFT1428613
Microsoft Windows Server 2025 CAL OEM 5 User CALs English DVD (EP2-25279)
EditionStandard
License typeOEM
Client licenses5 Clt
Version year2025
DELL1435328
Dell 3.5" LFF HDD Bay Blank Filler for PowerEdge Gen13-16 (F3F7V)
Form factorLFF
Weight lbs1.5
Drive bay size3.5"
Dust protectionYes
SUPERMICRO1430642
Supermicro 2.5" SFF Hot-Swap Drive Tray SAS/SATA/NVMe Tool-Less Gen5.5 (MCP-220-00188-0B)
Form factorSFF
Hot swapYes
Tool lessYes
GenerationGen 5.5