be quiet! Silent Loop 3 240mm AIO Liquid CPU Cooler (BW024)
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €135.93
Description
Superior technology and cooling. Silent Loop 3 240mm is the virtually inaudible and extremely high performing All-in-One water cooling unit with state-of-the-art technology. Features a highly engineered cooling block design with a powerful 3-chamber pump design that significantly reduces turbulences and noise. Includes 2 Silent Wings 4 120mm PWM high-speed fans with radiator corners for virtually inaudible operation. Supports Intel LGA 1150/1151/1155/1200/1700/1851 and AMD AM4/AM5 sockets. Elegant premium design with discreet ARGB lighting, easy-to-access refill port, and included coolant bottle for long lifespan. Product conception, design and quality control in Germany. Radiator size: 240mm (120×277×27mm). Fan speed: 700–2500 RPM. Pump speed: 1700–3500 RPM. Noise level: 18.7–36.9 dB. Warranty: 3 years.
| GENERAL | |
| Manufacturer | BE QUIET |
| Condition | New |
| SKU | 1435335 |
| DETAILS | |
| Color | Black |
| Fan diameter | 120 mm |
| Supported sockets | LGA1150/LGA1151/LGA1155/LGA1200/LGA1700/LGA1851/AM4/AM5 |
| Weight | 1380 g |
| Argb | Yes |
| Base material | Copper |
| Compliance | CE/FCC/RoHS/UKCA/WEEE |
| Cooler type | AIO Liquid Cooler |
| Dimensions | 120x52x277mm |
| Fan airflow cfm | 76.7 |
| Fan airflow m3h | 130.3 |
| Fan bearing | Fluid Dynamic Bearing (FDB) |
| Fan connector | 4-pin |
| Fan count | 2 |
| Fan current a | 0.3 |
| Fan max pressure mmh2o | 3.96 |
| Fan model | Silent Wings 4 120mm PWM |
| Fan mttf hours | 300000 |
| Fan noise max db | 36.9 |
| Fan noise min db | 18.7 |
| Fan power | 3.6 |
| Fan PWM | Yes |
| Fan speed max RPM | 2500 |
| Fan speed min RPM | 700 |
| Fan voltage v | 12 |
| LED connector | 3-pin 5V ARGB |
| Mounting kit included | Yes |
| Origin country | Germany |
| Package dimensions | 240x321x140mm |
| Package weight g | 2400 |
| Pump connector | 4-pin |
| Pump design | 3-chamber |
| Pump speed max RPM | 3500 |
| Pump speed min RPM | 1700 |
| Radiator dimensions | 120x277x27mm |
| Radiator material | Aluminum |
| Radiator size | 240 |
| Refill port | Yes |
| Socket amd | AM4, AM5 |
| Socket intel | LGA1150, LGA1151, LGA1155, LGA1200, LGA1700, LGA1851 |
| Thermal paste included | Yes |
| Tube length | 400 |
| Units per shipping box | 8 |
| Vendor homepage | https://www.bequiet.com/en/download/watercooler/5396 |
| Waterblock dimensions | 80x56x93.5mm |