New
Grade A Certified
Tested & Inspected
Secure Packaging
LEXARSKU: 1427485
Lexar NM790 8TB M.2 2280 PCIe Gen 4x4 NVMe SSD
Starting from
€1,860.08● 20 in stock
excl. VAT · incl. VAT: €2,250.70
From €1,860.08
Description
The Lexar NM790 is a high-performance M.2 2280 PCIe Gen 4x4 NVMe 2.0 SSD offering 8TB of storage with blazing sequential read speeds up to 7400 MB/s and sequential write speeds up to 6500 MB/s. Random read performance reaches up to 1,000,000 IOPS — twice as fast as PCIe Gen 3 SSDs. Features SLC Caching for burst workloads, 1500 TB TBW endurance rating, 1,500,000-hour MTBF, and a 5-year warranty. At just 2.45 mm tall and 6 g, it fits any M.2 slot in desktop PCs and game consoles.
| GENERAL | |
| Manufacturer | LEXAR |
| Condition | New |
| SKU | 1427485 |
| DETAILS | |
| Capacity | 8 TB |
| Form factor | M.2 |
| Interface | PCIe 4.0 |
| Read | 7400 MB/s |
| Weight | 6 g |
| Write | 6500 MB/s |
| Brand technologies | SLC Caching |
| Component for | PC/Game console |
| Depth | 80 |
| Endurance tbw | 1500 |
| Height | 2.45 |
| M2 size | 2280 |
| Mtbf hours | 1500000 |
| NVME | Yes |
| NVME version | 2.0 |
| PCIE generation | Gen 4 |
| PCIE lanes | x4 |
| Random read iops | 1000000 |
| SSD series | NM790 |
| Temp operating | 0–70°C |
| Temp storage | -40–85°C |
| Units per shipping box | 10 |
| Vibration resistance g | 20 |
| Width | 22 |
You may also need
AXIS1231749
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
MICROSOFT1428613
Microsoft Windows Server 2025 CAL OEM 5 User CALs English DVD (EP2-25279)
EditionStandard
License typeOEM
Client licenses5 Clt
Version year2025
DELL1435328
Dell 3.5" LFF HDD Bay Blank Filler for PowerEdge Gen13-16 (F3F7V)
Form factorLFF
Weight lbs1.5
Drive bay size3.5"
Dust protectionYes
SUPERMICRO1430642
Supermicro 2.5" SFF Hot-Swap Drive Tray SAS/SATA/NVMe Tool-Less Gen5.5 (MCP-220-00188-0B)
Form factorSFF
Hot swapYes
Tool lessYes
GenerationGen 5.5