New
Grade A Certified
Tested & Inspected
Secure Packaging
LIAN LISKU: 1453396
Lian Li UNI FAN TL Wireless 120mm 3-Pack White (G99.12RTL1W3W.00)
Starting from
€75.50● 20 in stock
excl. VAT · incl. VAT: €91.36
From €75.50
Lian Li UNI FAN TL Wireless 120mm 3-Pack White (G99.12RTL1W3W.00)—
€75.50
Description
Lian Li UNI FAN TL Wireless 120mm case fan, 3-pack. Features 2.4GHz wireless sync technology (L-Wireless Controller required), eliminating traditional hub connections. 9 LCP (liquid crystal polymer) fan blades with 0.65mm tolerance, FDB bearing, 26 ARGB LEDs per fan with infinity mirror lighting on both frame sides. PWM speed control via 4-pin header or SATA power. Max 2300 RPM, 83.4 CFM airflow, 2.66 mmH₂O static pressure, 34 dB noise. Full control via L-Connect 3 software. Compatible with UNI FAN interlocking system for clean cable management. Colour: White.
| GENERAL | |
| Manufacturer | LIAN LI |
| Condition | New |
| SKU | 1453396 |
| DETAILS | |
| Bearing | Fluid Dynamic Bearing (FDB) |
| Connector | 4-pin |
| Power | 4.5 W |
| PWM | Yes |
| Size | 120 x 124 x 28 mm |
| Airflow cfm | 83.4 |
| Blade count | 9 |
| Blade material | LCP (Liquid Crystal Polymer) |
| Colour | White |
| Controller | L-Wireless Sync Controller |
| Fan count | 3 |
| Fan diameter | 120 |
| LED per fan | 26 |
| LED type | ARGB |
| LED voltage v | 5 |
| Noise db | 34 |
| RGB | Yes |
| RPM max | 2300 |
| RPM min | 0.2 |
| Software | L-Connect 3 |
| Static pressure mmh2o | 2.66 |
| Suitable location | Computer case |
| Unit box dims | 0.135 x 0.11 x 0.16 |
| Unit weight | 0.875 |
| Units per shipping box | 20 |
| Vendor homepage | https://lian-li.com/product/uni-fan-tl-wireless/ |
| Voltage v | 12 |
| Wireless | Yes |
| Wireless protocol | 2.4GHz |
You may also need
AXIS1231749
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
MICROSOFT1428613
Microsoft Windows Server 2025 CAL OEM 5 User CALs English DVD (EP2-25279)
EditionStandard
License typeOEM
Client licenses5 Clt
Version year2025
DELL1435328
Dell 3.5" LFF HDD Bay Blank Filler for PowerEdge Gen13-16 (F3F7V)
Form factorLFF
Weight lbs1.5
Drive bay size3.5"
Dust protectionYes
SUPERMICRO1430642
Supermicro 2.5" SFF Hot-Swap Drive Tray SAS/SATA/NVMe Tool-Less Gen5.5 (MCP-220-00188-0B)
Form factorSFF
Hot swapYes
Tool lessYes
GenerationGen 5.5