Micron 7500 MAX 800GB U.3 NVMe PCIe 4.0 Enterprise SSD
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €1,381.93
Description
The Micron 7500 MAX is a world-class mainstream data center SSD featuring Micron's industry-first 232-layer 3D TLC NAND. Designed for demanding server and workstation workloads — including AI, databases, content delivery, real-time analytics, cloud computing and virtualization — it delivers class-leading PCIe Gen 4 x4 performance in a compact U.3 form factor. Key highlights: • Sequential read: 6800 MB/s | Sequential write: 1400 MB/s • Random read (4K): 800K IOPS | Random write (4K): 145K IOPS • Sub-1ms latency with 6×9s QoS consistency • Broad OCP 2.0 support for data-center-scale management • Security: TCG Enterprise, SPDM 1.2, SHA-512, RSA, Micron SEE • Hot-plug support | NVMe 2.0b | S.M.A.R.T. • Endurance: 4380 TBW | MTBF: 2,000,000 hours • Operating temperature: 0–70 °C | Weight: 200 g
| GENERAL | |
| Manufacturer | MICRON |
| Condition | New |
| SKU | 1433502 |
| DETAILS | |
| Capacity | 800 GB |
| Form factor | U.3 |
| Interface | PCIe 4.0 |
| Operating temp | 0–70 °C |
| Read | 6800 MB/s |
| Security | TCG Enterprise, SPDM 1.2, SHA-512, RSA, Micron SEE |
| Weight | 200 g |
| Write | 1400 MB/s |
| Component for | Server/workstation |
| Dimensions | 100.45 x 70.1 x 15 |
| Endurance tbw | 4380 |
| Hot plug | Yes |
| Mtbf hours | 2000000 |
| Nand layers | 232 |
| Nand type | 3D TLC NAND |
| NVME | Yes |
| NVME version | 2.0b |
| Ocp version | 2.0 |
| PCIE lanes | x4 |
| Random read iops | 800 |
| Random write iops | 145 |
| Read latency us | 70 |
| Smart | Yes |
| SSD series | 7500 MAX |
| Vendor homepage | https://www.micron.com/products/storage/ssd/data-center-ssd/7500-ssd |
| Write latency us | 15 |