New
Grade A Certified
Tested & Inspected
Secure Packaging
QNAPSKU: 1385527
QNAP TS-253E-8G 2-Bay NAS Storage Tower
Starting from
€568.48● 7 in stock
excl. VAT · incl. VAT: €687.86
From €568.48
Description
The QNAP TS-253E-8G is a 2-bay NAS tower for small and medium businesses powered by an Intel® Celeron® J6412 quad-core processor (2.0 GHz base, burst up to 2.6 GHz) with 8 GB onboard RAM. It offers dual 2.5GbE ports for up to 5 Gbps throughput via port trunking, dual M.2 2280 PCIe NVMe SSD cache slots, and dual 4K HDMI outputs. Supports RAID 0/1/JBOD, iSCSI, QNAP QTS 5.0.1, AES-NI hardware encryption, S.M.A.R.T., snapshots, and USB/cloud backup. Includes 4× USB ports (2× USB 3.2 Gen 2 + 2× USB 2.0), 1500 concurrent connections, and Kensington lock. Ideal as a file server, VM host, surveillance NVR, or backup appliance.
| GENERAL | |
| Manufacturer | QNAP |
| Condition | New |
| SKU | 1385527 |
| Warranty | 36 mo |
| DETAILS | |
| Drive bays | 2 |
| Form factor | Tower |
| Ports | 2x 2.5GbE RJ-45, 2x USB 3.2 Gen2, 2x USB 2.0, 2x HDMI 1.4b |
| Weight | 1280 g |
| Ac input voltage | 100-240V |
| Acl support | Yes |
| Aes ni | Yes |
| Ai engine | Intel OpenVINO |
| Backup button | Yes |
| Backup features | Cloud/iSCSI LUN/USB drive |
| Browsers supported | Chrome, Edge, Firefox, Safari |
| Buzzer | Yes |
| Cables included | AC, LAN (RJ-45) |
| Chassis color | Black |
| Concurrent connections | 1500 |
| Cooling | Active |
| CPU | Intel Celeron J6412 quad-core 2.0 GHz (burst 2.6 GHz) |
| Ddns | Yes |
| Device class | Small & Medium Business |
| DHCP server | Yes |
| Dimensions | 102 x 169.2 x 220.5 |
| Disk roaming | Yes |
| Disk scan | Yes |
| Drive bay lock | Yes |
| Fan count | 1 |
| Fan diameter | 70 |
| Flash memory | 4000 |
| GPU onboard | Intel UHD Graphics |
| HDMI ports | 2 |
| HDMI resolution | 4K 3840x2160@30Hz |
| HDMI version | 1.4b |
| Hot spare | Yes |
| Hot swap | Yes |
| Humidity percent | 5–95 |
| Iscsi support | Yes |
| Jumbo frames | Yes |
| Kensington lock | Yes |
| Long term availability | Supported until 2029 |
| M2 slots | 2 |
| M2 type | PCIe NVMe 2280 |
| Management protocols | SNMP V2/V3 |
| Max capacity | 2 drives (3.5"/2.5"/M.2 2280) |
| Multilingual | Yes |
| Network speed | 2.5GbE (2500 Mbps) |
| Online RAID expansion | Yes |
| Online RAID migration | Yes |
| Operating system | QNAP QTS 5.0.1 |
| Operating temp c | 0–40 |
| Os linux | Ubuntu 14.04+ |
| Os MAC | Yes |
| Os server | Windows Server 2008R2–2019 |
| Os windows | Windows 7/8/10/11 |
| Package dimensions | 275 x 240 x 205 |
| Package weight g | 2570 |
| Port trunking | Yes |
| Power consumption sleep | 20.943 |
| Power consumption typical | 24.238 |
| Power supply | External adapter |
| Processor boost | 2.6 |
| Processor cache | 1.5 |
| Processor cores | 4 |
| Processor family | Intel Celeron |
| Processor frequency | 2 |
| Processor model | J6412 |
| Processor threads | 4 |
| RAID rebuild | Yes |
| RAID support | RAID 0/1/JBOD |
| Ram | 8 GB DDR4 onboard (non-expandable) |
| Ram | 8 |
| Ram max | 8 |
| Reset button | Yes |
| Security algorithms | FIPS 140-2/HTTPS/SNMPv2/SNMPv3/SSH |
| Shared folders max | 512 |
| Smart support | Yes |
| Snapshot support | Yes |
| Snmp | V2/V3 |
| Storage temp c | -20–70 |
| Supported drive interfaces | SATA III, M.2 PCIe |
| Supported drive types | HDD & SSD |
| Supported file systems | exFAT/ext3/ext4/FAT32/HFS+/NTFS |
| Surveillance cameras max | 32 |
| System log | Yes |
| Teamviewer support | Yes |
| USB 20 ports | 2 |
| USB 32 gen2 ports | 2 |
| USB copy function | Yes |
| Vendor homepage | https://www.qnap.com/en/product/ts-253e |
| Virtualization | VirtualizationStation, ContainerStation (Docker/LXD), LinuxStation |
| VPN support | QVPN (WireGuard, IPsec) |
| Wake on LAN | Yes |
You may also need
AXIS1231749
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
MICROSOFT1428613
Microsoft Windows Server 2025 CAL OEM 5 User CALs English DVD (EP2-25279)
EditionStandard
License typeOEM
Client licenses5 Clt
Version year2025
DELL1435328
Dell 3.5" LFF HDD Bay Blank Filler for PowerEdge Gen13-16 (F3F7V)
Form factorLFF
Weight lbs1.5
Drive bay size3.5"
Dust protectionYes
SUPERMICRO1430642
Supermicro 2.5" SFF Hot-Swap Drive Tray SAS/SATA/NVMe Tool-Less Gen5.5 (MCP-220-00188-0B)
Form factorSFF
Hot swapYes
Tool lessYes
GenerationGen 5.5