New
Grade A Certified
Tested & Inspected
Secure Packaging
QNAPSKU: 1417637
QNAP TS-216G 2-Bay NAS Storage Tower
Starting from
€277.88● 15 in stock
excl. VAT · incl. VAT: €336.23
From €277.88
Description
The TS-216G is QNAP's most affordable 2-bay NAS with 2.5GbE connectivity, powered by an ARM Cortex-A55 quad-core 2.0 GHz processor and 4 GB RAM. Designed for home and small office users, it features an NPU for AI-accelerated photo recognition, hot-swappable drive bays, USB One-Touch Copy, Snapshot ransomware protection, and comprehensive security tools (QuFirewall, QVPN, Security Center). Supports up to 39 TB raw capacity using 3.5"/2.5" SATA HDD/SSD drives. Two 2.5GbE RJ-45 ports, 3× USB, built-in GPU for video transcoding, and QVR Elite IP camera surveillance support (up to 8,000+ cameras). RAID 0/1 supported. Low power: 13.9 W typical, 5 W sleep.
| GENERAL | |
| Manufacturer | QNAP |
| Condition | New |
| SKU | 1417637 |
| Warranty | 24 mo |
| DETAILS | |
| Color | White |
| Drive bays | 2 |
| Form factor | Tower |
| Operating temp | 0–40 °C |
| Ports | 2× 2.5GbE RJ-45, 2× USB 2.0, 1× USB 3.2 Gen1 Type-A |
| Power | 65 W |
| Weight | 1450 g |
| Concurrent connections | 200 |
| Cooling | Active |
| CPU | ARM Cortex-A55 quad-core 2.0 GHz |
| CPU architecture | ARM Cortex-A55 |
| CPU cores | 4 |
| CPU frequency | 2 |
| Depth | 225 |
| Drive interface | Serial ATA |
| Drive sizes | 2.5"/3.5" |
| Drive types | HDD & SSD |
| Ethernet ports | 2 |
| Ethernet speed | 10/100/1000/2500 Mbps |
| Fan diameter | 70 |
| Fans | 1 |
| Flash | 4000 |
| GPU | Arm Mali-G52 |
| Height | 168.5 |
| Hot swap | Yes |
| Jumbo frames | Yes |
| Max capacity | 39 TB |
| Npu | Yes |
| Operating humidity | 5 – 95 %RH |
| Power consumption sleep | 4.973 |
| Power consumption typical | 13.907 |
| RAID levels | RAID 0, RAID 1, JBOD |
| RAID support | Yes |
| Ram | 4 GB |
| Ram | 4 |
| Ram ECC | No |
| Ram max | 4 |
| Snapshot support | Yes |
| Storage temp | -20 – 70 °C |
| USB 2 ports | 2 |
| USB 32 gen1 ports | 1 |
| USB copy | Yes |
| USB ports | 3 |
| Wake on LAN | Yes |
| Width | 102 |
| Wlan adapter slot | Yes |
| Wlan supported | No |
You may also need
AXIS1231749
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
MICROSOFT1428613
Microsoft Windows Server 2025 CAL OEM 5 User CALs English DVD (EP2-25279)
EditionStandard
License typeOEM
Client licenses5 Clt
Version year2025
DELL1435328
Dell 3.5" LFF HDD Bay Blank Filler for PowerEdge Gen13-16 (F3F7V)
Form factorLFF
Weight lbs1.5
Drive bay size3.5"
Dust protectionYes
SUPERMICRO1430642
Supermicro 2.5" SFF Hot-Swap Drive Tray SAS/SATA/NVMe Tool-Less Gen5.5 (MCP-220-00188-0B)
Form factorSFF
Hot swapYes
Tool lessYes
GenerationGen 5.5